
Czym jest badanie RTG i jak dostać się na badanie ze skierowaniem?
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazBadanie RTG to inna nazwa bardzo popularnego badania obrazowego, jakim jest popularny rentgen. Dzięki niemu lekarze mogą zobaczyć i wstępnie zdiagnozować wewnętrzne struktury naszego ciała, zarówno organy wewnętrzne jak i kości. Z racji na swoją szeroką dostępność i praktyczne zastosowanie, badanie to jednym z najpopularniejszych badań metodą obrazową nie tylko w Polsce, ale również i poza granicami naszego kraju. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu omówimy badanie dokładniej. Poznasz w jakich przypadkach badanie jest wskazane, jak wygląda jego przebieg i jakie przynosi korzyści. Dowiesz się również dlaczego skierowanie na RTG to konieczność. Zapraszamy!
Czym jest badanie RTG?
Na naszym rodzimym podwórku, zarówno wśród lekarzy jaki pacjentów badanie to przyjęło się nazywać po prostu rentgenem lub prześwietleniem. Znasz na pewno tą nazwę chociażby z opowiadań Twoich bliskich, którzy po wypadku mieli robiony rentgen, prawda? Badanie rentgenowskie to technika obrazowania, która wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne. Promieniowanie to przenika przez tkanki miękkie, ale częściowo jest pochłaniane przez tkanki twarde, na przykład kości. Dzięki temu na obrazach RTG kości są widoczne jako jasne struktury, a tkanki miękkie jako ciemniejsze obszary.
W jakich przypadkach zaleca się wykonanie badania?
Jeżeli śledzisz nasz poradnik, to wiesz, że badanie RTG zaleca się w przypadku diagnozy bardzo wielu schorzeń, a także chorób. Bardzo często rentgen jest pierwszym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia złamania kości lub ich pęknięcia. Zdjęcie RTG pozwala bardzo szybko wykryć i ocenić uszkodzenie w naszym ciele. Badania rentgenem wykonuje się najczęściej w poradniach urazowych oraz na ostrych dyżurach ortopedycznych. Wystarczy kilkanaście minut, aby lekarz wiedział czy nasza noga jest faktycznie złamana, a jeżeli tak to w ilu miejscach. Na tej podstawie lekarz może podjąć szybką diagnozę o unieruchomieniu kończyny w gipsie, lub zakwalifikować złamanie do operacji.
Obrazowanie rentgenowskie jest również bardzo pomocne do prześwietlania klatki piersiowej. Wynik badania pozwoli lekarzowi zdiagnozować, czy pacjent nie cierpi na zapalenie płuc lub na gruźlicę. RTG wykrywa też zmiany nowotworowe, które widać na zdjęciach. Rentgen wykorzystuje się również w stomatologii. Badanie takie pozwala uzyskać dokładny obraz całego uzębienia. Dentysta na podstawie zdjęcia RTG może określić, które zęby były w przeszłości naprawiane, a w których mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Warto też wspomnieć w tym miejscu, iż RTG jest również bardzo pomocny w diagnozowaniu chorób zwyrodnieniowych, takich jak na przykład zapalenie stawów.
Jak wygląda badanie RTG?
Na samym początku uspokajamy, iż badanie jest całkowicie bezbolesne dla pacjentów. Przed przystąpieniem do badania, lekarz prowadzący poprosi nas o zdjęcie ubrania z badanego obszaru. Powinniśmy zdjąć również całą biżuterię, a także metalowe przedmioty, które mogłyby wpłynąć na wynik badania. Ponieważ podczas badania mamy do czynienia z silnym promieniowaniem, otrzymamy od lekarza ciężki fartuch ochronny, który zminimalizuje naszą ekspozycję na promieniowanie. Następnie lekarz informuje nas, jaką pozycję ciała powinniśmy przyjąć. Jeżeli jest to prosta wskazówka, która brzmi: „proszę stać prosto i nie ruszać się”, z pewnością sami poprawnie polecenie. Czasami jednak lekarz musi pomóc nam przyjąć odpowiednią postawę. Warto w takich sytuacjach współpracować z lekarzem, gdyż zaowocuje to poprawnym obrazem rentgenowskim.
Jeżeli prześwietlana jest klatka piersiowa, lekarz może poprosić nas również o wstrzymanie oddechu na dwie lub trzy sekundy. To wszystko. Po zakończeniu badania możemy ubrać się i wrócić do naszych czynności. Oczywiście, jeżeli nasz stan nam na to pozwala. Obrazy RTG są następnie analizowane przez radiologa, który sporządza raport dla lekarza prowadzącego. Z wynikami badania należy udać się do lekarza, który skierował nas na badanie. Wyniki te mogą być również zapisane w systemie medycznym, wtedy lekarz poinformuje nas, iż wyniki są już dostępne i możemy podjąć dalsze leczenie naszego schorzenia.
Jakie efekty daje badanie RTG?
Badanie RTG dostarcza szczegółowych obrazów struktur wewnętrznych ciała. W przypadku wyżej wspomnianych urazów powypadkowych, lekarz otrzymuje natychmiastową informację o stanie naszych narządów i kości. Rentgen pozwala na wykrycie wielu poważnych schorzeń, na przykład nowotworów, jeszcze we wczesnym stadium rozwoju. Dzięki temu pacjent ma szansę na szybkie usuniecie guzów, zamiast długotrwałego i obciążenia leczenia chemioterapią lub radioterapią. Rentgen pozwala również na monitorowanie postępów leczenia, na przykład w przypadku oceny prędkości gojenia się złamania kości.
Dlaczego skierowanie na RTG jest konieczne?
Wymóg posiadania skierowania na badanie RTG, podobnie zresztą jak na badanie MRI wynika z kilku ważnych powodów. Postawmy na pierwszym miejscy bezpieczeństwo pacjenta. Promieniowanie rentgenowskie, chociaż pomocne i dające szanse na leczenie, w dużych i niekontrolowanych dawkach jest bardzo szkodliwe. Skierowanie na RTG zapewnia wykonanie badania tyko wtedy, gdy jest ono absolutnie konieczne. Dodatkowo, dokument ten przechowywany jest w naszej dokumentacji medycznej. Lekarz prowadzący naszą chorobę na podstawie historii naszego leczenia może sprawdzić, kiedy wykonywaliśmy ostatnie badanie, a także zdecydować o najbardziej optymalnym czasie kolejnego badania.
Skierowanie od lekarza zawiera informacje o objawach i podejrzeniach chorobowych, co pomaga technologowi radiologii skupić się na odpowiednich obszarach i wykonać właściwe projekcje. Oznacza to, iż udając się do pracowni rentgenowskiej, radiolog wie doskonale, którą część ciała ma prześwietlić, a także w jakim celu. Nie dochodzi wtedy do pomyłek, lub samowolnego działania lekarzy. Warto też wspomnieć, iż skierowanie na RTG pomaga odciążyć służbę zdrowia, a także zachować jej wydajność. Odpowiednia dokumentacja pomaga uniknąć niepotrzebnych badań i związanych z nimi kosztów zarówno dla pacjenta, jak i systemu opieki zdrowotnej.
Czy można zdobyć skierowanie na RTG przez Internet?
Skierowanie na badanie rentgenem możemy pozyskać dziś przez Internet w drodze telekonsultacji. Możemy to zrobić przy pomocy usług, jakie oferują nowoczesne portale medyczne. Wystarczy wybrać z oferty odpowiednia konsultację, opłacić ją i czekać na telefon od lekarza. Jeśli podczas teleporady lekarz uzna, że badanie RTG jest konieczne, wystawi skierowanie. Posiadając skierowanie należy zapisać się na badanie w placówce medycznej, która wykonuje badania RTG. Wiele placówek umożliwia telefoniczne lub internetowe umawianie wizyt. Na umówioną wizytę należy koniecznie zabrać skierowanie oraz dokument tożsamości, potwierdzający naszą tożsamość.
Jeżeli interesują Cię zagadnienia medyczne, chcesz dowiedzieć się czym objawiają się popularne schorzenia, lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę na przykład na temat działania tabletek antykoncepcyjnych, koniecznie odwiedzaj regularnie nasz poradnik! Życzymy dużo zdrowia i udanego badania RTG.