
E-porada L4 – czy pracodawca może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego?
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazChoroba niestety nie wybiera i w wielu przypadkach nic nie zapowiada jej nadejścia. Bardzo często kładziemy się spać jak gdyby nigdy nic, a rano budzimy się z wysoką temperaturą, bólem gardła i z wszystkimi pozostałymi objawami grypy. W takich sytuacjach najczęściej mamy problemy z normalnym, racjonalnym myśleniem, jednak nawet wtedy musimy pamiętać, iż ciążą na nas obowiązki. Mówimy tu między innymi o konieczności poinformowania naszego pracodawcy o naszej chorobie, a także o usprawiedliwieniu jej stosownym dokumentem. Mówimy tutaj o popularnym L4, czyli zwolnieniu lekarskim. Bardzo częstą metodą pozyskiwania takich zwolnień są dziś konsultacje online, czyli tak zwane teleporady. Wielu z nas wciąż ma jednak pewne obiekcje, czy taka e-porada L4 wystarczy, aby dopełnić formalności, a także czy aby na pewno nasz pracodawca przyjmie takie zwolnienie. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie kluczowe aspekty tego zagadnienia. Zapraszamy do poznania najważniejszych wiadomości.
Co to jest e-porada L4 i zwolnienie lekarskie?
E-porada to inaczej konsultacja lekarska przeprowadzana zdalnie, najczęściej za pośrednictwem rozmowy telefonicznej. Zasadniczo, teleporadę możemy porównać do wizyty w gabinecie lekarskim. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mamy możliwość skonsultować nasz przypadek z lekarzem, możemy otrzymać receptę na leki niezbędne do wyzdrowienia, a także otrzymamy zwolnienie lekarskie, znane również jako e-ZLA.
E-zwolnienie lekarskie jest elektroniczną wersją tradycyjnego zwolnienia. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż lekarz nie daje nam papierowej wersji zwolnienia. Dokument przesyłany jest drogą elektroniczną pomiędzy poszczególnymi komórkami medycznymi, urzędami i zakładem pracy. Innymi słowy, jeżeli lekarz wprowadzi do systemu medycznego nasze zwolnienie, to dokument automatycznie trafi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz do pracodawcy. Dzięki temu my nie musimy dostarczać papierowego zwolnienia osobiście. Prawda, że rozwiązanie nie tylko jest wygodne, ale pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu?
Czy pracodawca może odmówić przyjęcia e-zwolnienia lekarskiego?
To pytanie nadal stawiają sobie pacjenci, dla których e-porada L4 to wciąż pewnego rodzaju nowość. Otóż wszelkie niejasności możemy rozwiąż błyskawicznie. W Polsce bowiem, przepisy jasno regulują kwestię e-zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia 2018 roku obowiązuje system elektronicznych zwolnień lekarskich, co oznacza, że e-ZLA jest w pełni legalne i wiążące. Pracodawca nie ma prawa odmówić przyjęcia e-zwolnienia lekarskiego, jeśli zostało ono wystawione zgodnie z przepisami.
Choć pracodawca nie może odmówić przyjęcia e-zwolnienia lekarskiego, może mieć wątpliwości co do jego autentyczności. W takim przypadku pracodawca może zwrócić się do ZUS o weryfikację autentyczności zwolnienia. ZUS ma dostęp do systemu, w którym e-zwolnienia są rejestrowane, i może potwierdzić, czy zwolnienie zostało prawidłowo wystawione. Pracodawca może skontaktować się bezpośrednio z lekarzem, który wystawił e-zwolnienie, w celu potwierdzenia diagnozy i zasadności zwolnienia. Jeżeli przypadek należy do gatunku tych skrajnych, nasz pracodawca ma prawo zwrócić się do ZUS z prośbą o przeprowadzenie kontroli zasadności naszego zwolnienia lekarskiego. ZUS może wówczas skontrolować pracownika i lekarza, który wystawił zwolnienie. Pamiętajmy jednak, że prawo ustanowione jest po to, aby unikać ryzyka nadużyć. Jeżeli mamy czyste intencje, nie musimy niczego się obawiać.
Pracownik, a obowiązki podczas zwolnienia
Warto również pamiętać, że zwolnienie lekarskie obliguje nas do przestrzegania pewnych obowiązków. Przede wszystkim powinniśmy przestrzegać zaleceń lekarza i unikać działań, które mogłyby pogorszyć nasz stan zdrowia lub wydłużyć okres choroby. ZUS i pracodawca mają prawo przeprowadzać kontrole, aby upewnić się, że rzeczywiście jesteśmy chory i przestrzegamy zaleceń lekarskich. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zgłaszamy się ze zwykłą grypą, na którą otrzymujemy L4. W zaleceniach mamy napisane wyraźnie, aby wykupić odpowiednie leki, oraz leżeć i odpoczywać w domu. Tymczasem, stwierdziliśmy, że tak naprawdę to nie potrzebujemy leków, w już dwa dni później robimy zakupy w supermarkecie. Podczas tych zakupów przez przypadek trafiliśmy na naszego pracodawcę. Ten ma wtedy pełne prawo do podważenia zasadności L4.
Jeśli ZUS lub pracodawca wykryją nadużycia związane z e-zwolnieniem lekarskim, pracownik może ponieść konsekwencje. ZUS może cofnąć świadczenia chorobowe, a pracodawca może podjąć kroki dyscyplinarne wobec pracownika. Nadużycia mogą prowadzić do utraty zaufania i konsekwencji prawnych.
E-porada L4 – Podsumowanie
E-zwolnienia lekarskie to nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia życie pracownikom i pracodawcom. Pracodawca nie ma prawa odmówić przyjęcia e-zwolnienia, jednak ma możliwość weryfikacji jego autentyczności i zasadności. E-porada L4 jest rozwiązaniem niezwykle komfortowym i przejrzystym. Warto wykorzystać ją jako metodę wpierającą nas w chorobie i w procesie leczenia. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu. Dowiedz się między innymi kiedy i dlaczego warto wykonać badanie obrazowe RTG.