Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Antykoncepcja dla kobiet po 35 roku życia. Jakie są najlepsze opcje?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

W życiu każdej kobiety przychodzi taki czas, w którym należy zatrzymać się na chwilę, aby ponownie przyjrzeć się swoim potrzebom zdrowotnym, chociażby przez pryzmat naszego stylu życia. Antykoncepcja, jest jedną z takich potrzeb, ponieważ wybór odpowiedniej jej metody może stać się bardziej skomplikowany wraz z upływającym czasem. Aby antykoncepcja działała na korzyść pacjentek, należy uwzględnić wiele czynników, takich jak zmiany hormonalne, ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, a także plany, dotyczące przyszłego macierzyństwa. W dzisiejszym artykule zestawiliśmy najbardziej popularne metody antykoncepcji dla kobiet po 35 roku życia. Omówimy je dokładnie, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej metody. Co istotne, dowiesz się również czym jest e-recepta antykoncepcyjna i jak ją zdobyć.

Antykoncepcja hormonalna

Wiele kobiet po 35 roku życia z powodzeniem stosuje doustne tabletki antykoncepcyjne. Warto jednak pamiętać, iż wraz z wiekiem, wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Do najczęstszych powikłań należy zakrzepica, na którą wyjątkowo narażone są kobiety palące, a także pacjentki z nadwagą lub wrodzoną skłonnością do zakrzepów. Stosując tą metodę antykoncepcji, warto regularnie konsultować się z lekarzem, aby monitorować stan zdrowia i dostosowywać dawkowanie. W trudnych przypadkach można rozważyć zmianę metody na bardziej bezpieczną dla pacjentki.

 

Kolejną metodą antykoncepcji hormonalnej są plastry i pierścienie antykoncepcyjne. Te metody działają podobnie jak pigułki, dostarczając hormony przez skórę lub błonę śluzową. Są one wygodniejsze dla kobiet, które mają trudności z regularnym przyjmowaniem tabletek. Niemniej jednak, również w ich przypadku należy uwzględnić ewentualne ryzyko związane z wiekiem. Warto również wspomnieć, iż dostępna jest również metoda progestagenowa. Są to tak zwane minipigułki zawierające tylko progestagen, z tego też powodu są bezpieczniejszą opcją dla kobiet po 35 roku życia. Progestageny można przyjmować także w postaci zastrzyków lub implantów.

Wkładki wewnątrzmaciczna (IUD)

Wkładki, zarówno hormonalne, jak i miedziane, są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji dla kobiet po 35. roku życia. Hormonalne IUD, takie jak Mirena, uwalniają progestagen, co może pomóc w regulacji krwawień miesiączkowych i zmniejszeniu bólu menstruacyjnego. Z kolei wkładki miedziane są bezhormonalną alternatywą, która działa przez zmianę środowiska wewnątrzmacicznego, co utrudnia zapłodnienie. Wkładki domaciczne stanowią wygodną metodę, ponieważ zapewniają długotrwałą ochronę i nie wymagają codziennego monitorowania. Dla kobiet planujących późniejsze macierzyństwo, IUD można łatwo usunąć, a płodność zazwyczaj wraca natychmiast po usunięciu wkładki.

Antykoncepcja barierowa

Polecaną metodą antykoncepcji nie tylko dla kobiet po 35 roku życia, ale dla pacjentek w każdym wieku są prezerwatywy. Prezerwatywy bowiem to nadaj najpopularniejsza metoda zapobiegania ciąży. Ich skuteczność można znacząco zwiększyć, gdy połączymy ich stosowanie z innymi metodami antykoncepcji. Ich dodatkową i niesamowicie ważną zaletą jest ochrona przez chorobami przenoszonymi drogą płciową, co może być ważne szczególnie wtedy, gdy partnerzy seksualni nie są w monogamicznej relacji. Inną formą tak zwanej antykoncepcji barierowej są kapturki i diafragmy. To opcje mniej popularne niż pozostałe metody, jednak są wysoce skuteczne, gdy używa się ich prawidłowo, a także w połączeniu na przykład z żelem plemnikobójczym.

Naturalne metody antykoncepcji

Wiele kobiet zarówno młodszych jak i starszych stosuje metodą antykoncepcji opartą o obserwację cyklu miesiączkowego. Należą do nich między innymi, takie jak obserwacja śluzu szyjkowego, mierzenie temperatury ciała czy monitorowanie dni płodnych. Metody te mogą okazać się skuteczne, jednak tylko wtedy, gdy cykl monitorowany jest niezwykle precyzyjnie, a także gdy nie może być mowy o pomyłkach. Dla kobiet po 35 roku życia, których cykl może stać się mniej regularny, te metody mogą być trudniejsze do stosowania, ale są odpowiednie dla tych, które preferują unikanie hormonów.

E-recepta antykoncepcyjna i jak ją otrzymać?

W Polsce tabletki antykoncepcyjne możemy zakupić wyłącznie posiadając odpowiedni dokument wystawiony przez uprawnionego lekarza. Dokumentem tym jest e-recepta antykoncepcyjna. Recepta taka jest koniecznością z kilku powodów. Po pierwsze pamiętajmy, iż dawkowanie leków lub preparatów zawierających hormony, wpływa bezpośrednio na nasz organizm. Jeżeli przyjmujemy hormony według zaleceń lekarza, będą miało one korzystny wpływ na nasze zdrowie. Idąc tym tokiem rozumowania, przyjęcie nieodpowiedniej dawki mogłoby skutkować rozregulowaniem gospodarki hormonalnej pacjentek, co może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

 

E-recepta antykoncepcyjna jest na szczęście prosta i szybka do zdobycia. Możemy ją pozyskać w drodze konsultacji z uprawnionym lekarzem. Inną, znacznie szybszą opcją, jest możliwość skorzystania z teleporady medycznej w ramach wykupienia usługi na portalu e-medycznym. Wtedy też naszą e-receptę otrzymamy w ciągu kilkunastu minut. Warto podkreślić, że bez względu na to, jaką formę kontaktu wybierzemy, w rezultacie zawsze otrzymamy możliwość konsultacji medycznej z lekarzem. Dla pacjentek to doskonała okazja, aby upewnić się jak działają przepisane tabletki antykoncepcyjne, lub porozmawiać o alternatywnych, dostępnych metodach. Warto taką okazję wykorzystać.

E-recepta antykoncepcyjna dla kobiet 35+. Co warto zapamiętać?

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji po 35 roku życia nie jest czymś niezwykłym, natomiast wymaga pewnej wzmożonej uwagi pacjentek. Decydując się na którąś z nich, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które sprawią, że antykoncepcja będzie dostosowana do kobiety i jej stylu życia, a nie na odwrót! Pamiętajmy również, że zakup wybranych metod antykoncepcyjnych w aptece wymaga uzyskania odpowiedniej recepty, a czasami konsultacji z lekarzem. Na końcu serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym Internetowego Konta Pacjenta. Z poziomu serwisu możemy zarządzać takimi aspektami jak e-recepta antykoncepcyjna, e-skierowania, a także mieć wgląd do historii naszych chorób.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793