
Padaczka, jej objawy i przyczyny. Poznaj szczegóły schorzenia.
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazPadaczka to niestety bardzo popularne i często występujące schorzenie neurologiczne o przewlekłym charakterze. Zwana również epilepsją, charakteryzuje się nawracającymi napadami padaczkowymi. Pomimo iż zdecydowana część naszego społeczeństwa zdaje sobie sprawę z występowania tego schorzenia, a także jest w stanie je rozpoznać u naszych bliskich lub przypadkowych przechodniów, to jednak mało osób wie, jak w takiej sytuacji reagować. Często wynika to ze zwykłej niewiedzy, a często z obawy o to, czy nie wyrządzimy chorej osobie dodatkowej krzywdy. Prawda jest taka, że padaczki nie należy się obawiać, ale tez nie należy jej lekceważyć. Odpowiednie leczenie pozwoli skutecznie kontrolować objawy tego schorzenia neurologicznego. Natomiast szybkie i zdecydowane rozpoznanie objawów może komuś uratować życie.
W dzisiejszym artykule na naszym blogu przybliżymy naszym czytelnikom temat padaczki. Przedstawimy jej genezę, a także podpowiemy jak reagować w sytuacji, w której jesteśmy świadkiem ataku padaczkowego. Zapraszamy do lektury!
Co powoduje padaczkę?
Padaczka to choroba neurologiczna, która może być spowodowana zarówno jednym czynnikiem, jak również ich kombinacją. Padaczka może pojawić się na skutek nieprawidłowego funkcjonowania komórek mózgowych lub zaburzeń w pracy tychże komórek. Epilepsja może być spowodowana różnymi rodzajami uszkodzeń mózgu. Uszkodzenia te mogą być spowodowane zarówno urazami, wypadkami, a także przebytymi operacjami, gdzie każdy z tych czynników może wywołać padaczkę. Wreszcie należy pamiętać o czynniku genetycznym, gdyż padaczka do przypadłość, która ma skłonności do dziedziczenia. Jeżeli w naszej rodzinie nasi rodzice lub dziadkowie cierpieli na epilepsję, istnieje podwyższone ryzyko, że schorzenie może dopaść również i nas.
Jakie są objawy padaczki?
Większość z nas ma świadomość tego, jak wygląda atak epilepsji. Obraz ten był utrwalany w niejednym filmie lub serialu obyczajowym. Atak padaczki charakteryzuje się nagłym, mimowolnym i zupełnie niekontrolowanym ruchem całego ciała. Bardzo często podczas trwania ataku, osoba dotknięta zdarzeniem może stracić przytomność. Jeżeli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, musimy koniecznie zwracać uwagę na bieżący stan chorej osoby. Do objawów koniecznie należy zaliczyć niekontrolowane ruchy rąk, nóg, a także zgryzu, połączone z widocznym drżeniem. Osoba, która doświadcza ataku epilepsji bardzo często nieświadomie oddaje mocz.
Jak pomóc choremu na padaczkę w przypadku ataku?
Podobnie jak w każdym innym przypadku, tym co zwiększy szansę na pomoc poszkodowanemu jest nasz spokój i podejście. W tak stresowych sytuacjach często mamy skłonności do nieracjonalnego zachowania, jednak to tylko od nas może zależeć, czy zdołamy pomóc choremu. Gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, nie panikujmy. Weźmy kilka głębokich wdechów i głośno nazwijmy sytuację. Pozwoli nam to skupić się na otoczeniu, a także na samym poszkodowanym.
W miarę możliwości zorganizujmy coś miękkiego, co będziemy mogli położyć pod głowę poszkodowanego. Niekontrolowane ruchy podczas ataku mogą być na prawdę silne. a osoba doświadczająca napadu, może najzwyczajniej w świecie doznać mechanicznych urazów na głowie, takich jak siniaki, guzy czy rozcięcia. Ważne jest też to, abyśmy nie próbowali trzymać na siłę osoby podczas napadu. Zwykle po kilku chwilach taki napad minie, ale i tak warto mieć pod ręką telefon komórkowy, na wypadek, gdybyśmy musieli wezwać pogotowie.
Jak leczyć padaczkę?
Padaczkę można skutecznie leczyć farmakologicznie przyjmując odpowiednie leki przeciwpadaczkowe. Skutecznie kontrolują one częstotliwość występowania napadów. Popularną metodą jest również stosowanie diety ketogennej, która jest skuteczna w kontrolowaniu ataków padaczki. Bardzo ważnym czynnikiem jest również czynnik psychologiczny. Odpowiednio dobrana i przeprowadzona terapia pozwoli pacjentom znacznie lepiej radzić sobie ze wszystkimi aspektami choroby.
Padaczka, a normalne życie.
Padaczka nie oznacza wyroku. O ile jest to schorzenie wzbudzające duży dyskomfort, to jednak można z nim żyć. Bardzo ważne dla osób cierpiących na epilepsję jest wsparcie rodziny, ale nie tylko. Dobrze wyedukowane, wiedzące jak się zachować społeczeństwo jest równie istotne. W celach edukacyjnych, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w naszym poradniku medycznym. Dowiesz się w nich między innymi czym jest zapalenie mózgu, a także jak rozpoznać chorobę Alzheimera. Życzymy dużo zdrowia!