
Akromegalia – jak zdiagnozować i skutecznie leczyć chorobę?
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazAkromegalia jest rzadkim, ale poważnym schorzeniem, które występuje w wyniku nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Charakteryzuje się postępującą stopniowo zmianą wyglądu zewnętrznego oraz wieloma powikłaniami narządowymi. Akromegalia występuje u osób dorosłych, u których zakończony został proces wzrastania kości. Choroba jest uleczalna, jednak aby leczenie było skuteczne, należy rozpocząć proces na bardzo wczesnym etapie jej powstawania. Im lepiej zrozumiemy akromegalię, tym szybciej i skutecznie będziemy mogli zadbać o swoje zdrowie. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić najważniejsze informacje o chorobie, w tym sposoby diagnozowania i jej objawy. Zapraszamy do artykułu.
Objawy akromegalii
Objawy akromegalii mogą być bardzo różnorodne i występować zarówno w różnych kombinacjach, jak również w innym nasileniu. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć zwiększenie rozmiarów kości, części ciała, a także narządów. Najczęściej zmiany widoczne są w obrębie kości, szczególnie rąk, stóp, a także żuchwy. Powiększenie może dotyczyć również części twarzy, w tym nosa, uszu, warg, a także języka. Do tych wyraźnie widocznych objawów należy dodać również te, których zobaczyć nie możemy, za to są one dla nas dotkliwe. Wraz z nadmiernym wzrostem poszczególnych obszarów naszego ciała, często towarzyszy temu ból stawów, bóle głowy, a także ogólne zmęczenie, które przekłada się na bardzo słabą jakość snu. W efekcie tych wszystkich objawów czujemy się przemęczeni i bezsilni.
Diagnoza
Diagnoza akromegalii opiera się na badaniach krwi, które oceniają poziom hormonu wzrostu oraz innych markerów hormonalnych. Dodatkowo, wykonuje się badanie obrazowe głowy, takie jak rezonans magnetyczny (MRI), w celu oceny ewentualnych zmian w przysadce mózgowej.
Znane sposoby leczenia akromegalii
Leczenie akromegalii zależy od przyczyny i zaawansowania. Dlatego też każdy przypadek może wymagać i jednocześnie wymuszać inne sposoby leczenia. Najczęściej stosowaną metodą jest chirurgiczne usunięcie guza przysadki mózgowej, ale stosuje się również radioterapię w celu jego zniszczenia. Pacjentom podaje się również leki hamujące wydzielanie hormonu wzrostu.
Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia akromegalii lub doświadczania jej objawów ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą endokrynologiem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia. Nie czekaj i nie pozwól, aby objawy się nasiliły. Pamiętaj, że leczenie będzie tym skuteczniejsze, im szybciej oddamy się w ręce specjalistów. Jeżeli chcesz poznać więcej artykułów omawiających sposoby leczenia i profilaktyki w przypadku znanych chorób, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika medycznego.