
Czym charakteryzuje się zespół cieśni nadgarstka? Poznaj przyczyny i objawy schorzenia.
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazZespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które ze względu na swój uciążliwy charakter potrafi wywoływać uczucie dyskomfortu i bezradności. Schorzenie wynika bezpośrednio z ucisku nerwów w okolicy nadgarstka. Schorzenie jest problemem dość powszechnym w dzisiejszych czasach. Występuje najczęściej u osób, których praca wymaga powtarzających się ruchów rąk i nadgarstków. W grupie ryzyka znajdziemy zarówno operatorów maszyn, pracowników fizycznych, pracowników produkcji oraz programistów i osoby, których zdecydowana większość pracy to klikanie komputerową myszką. W dzisiejszym artykule omówimy główne aspekty związane z zespołem cieśni nadgarstka.
Jakie są przyczyny schorzenia?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, schorzenie to ma podłoże w ciągłym, monotonnym i powtarzalnym ruchu nadgarstka. Wyobraźmy sobie pracownika produkcji, którego zadaniem jest wykonanie określonego ruchu nadgarstkiem kilka lub nawet kilkanaście tysięcy razy dziennie. Im bardziej przedłuża się okres takiej prac, tym większe jest zagrożenie, że na przykład po kilku miesiącach ruchy nadgarstkiem spowodują ucisk nerwów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany także urazem nadgarstka, takim jak jego złamanie czy skręcenie. Idąc dalej, kolejnymi przyczynami mogą być stany zapalne, ale również w wyjątkowych przypadkach czynniki genetyczne.
Po czym rozpoznać objawy?
Objawami wystąpienia schorzenia będzie w pierwszej kolejności długi, niekończący się dyskomfort. Czynności, które do tej pory nie wywoływały żadnego problemu, nagle mogą sprawić trudności. Możemy odczuwać silne drętwienie nadgarstka połączone z jego mrowieniem. Możemy jednocześnie czuć silny ból, przy jednoczesnym osłabieniu mięśni. Sytuacja taka może doprowadzić do tego, że będziemy mieli problemy z utrzymaniem przedmiotów w rękach. Umiejscowiona w okolicy nadgarstka opuchlizna będzie dodatkowym efektem ubocznym, który powinien zwrócić naszą uwagę.
Skuteczne i sprawdzone sposoby leczenia zespołu
Skuteczne leczenie schorzenia może wymagać jednego czynnika, ale może być również konieczne zastosowanie kombinacji kilku z nich. Najczęściej zaleca się zmiana nawyków, które zminimalizują występowanie powtarzających się ruchów. Jeżeli jest to nie możliwe całkowicie, warto zastanowić się, jak możemy bardziej zadbać o nasze nadgarstki. W przypadku osób pracujących przy komputerze, dobrym pomysłem będzie na przykład zastosowanie myszki o innej charakterystyce i ergonomii. Bardziej płaska myszka lub jej pionowy odpowiednik może całkowicie zmienić ułożenie nadgarstka, nie powodując przy tym ucisku nerwów.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić noszenie szyny na nadgarstku. Szyna taka zmniejszy ucisk na nerwy przynosząc chwilową ulgę. Jest to rozwiązanie stosowane na przemiennie z farmakologią i podawaniem pacjentom leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niekiedy konieczna może okazać się fizjoterapia i ciągłe ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni i poprawę elastyczności nadgarstka.
Najczęściej zadawane pytania o zespół cieśni nadgarstka
- Czy zespół cieśni nadgarstka można wyleczyć całkowicie?
W wielu przypadkach, skuteczne zarządzanie objawami i leczenie może prowadzić do poprawy, choć pełne wyleczenie nie zawsze jest możliwe. - Czy zespół cieśni nadgarstka jest dziedziczny?
Choć skłonność genetyczna może występować, zespół cieśni nadgarstka częściej wynika z czynników środowiskowych. - Czy każdy ból nadgarstka to zespół cieśni nadgarstka?
Nie, ból nadgarstka może mieć różne przyczyny, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy. - Czy operacja jest jedyną opcją leczenia zespołu cieśni nadgarstka?
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy objawy są ciężkie, operacja może być rozważana. Jednak istnieje wiele innych metod leczenia, które są skuteczne.
Skorzystaj z naszego poradnika
Na naszej stronie znajdziesz bardzo dużo ciekawych wpisów i porad medycznych. Ich znajomość może pomóc Tobie lub twoim bliskim w kryzysowych sytuacjach. Zostań z nami na dłużej, a dowiesz się czym jest antykoncepcja, czym objawiają się guzy przysadki, a także jak szybko otrzymać skierowanie na rentgen.