Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Rak jajnika i jego objawy. Wszystko co trzeba wiedzieć o chorobie.

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Każdy nowotwór, bez względu na to czy ma on charakter łagodny czy złośliwy zmusza nas do zwolnienia tempa naszego życia. Rak jest słowem, którego boi się większość z nas. Nic dziwnego, gdyż choroba ta przybiera bardzo różne formy. W niektórych przypadkach rak jest łagodny, można go szybko wyleczyć i zapomnieć o chorobie na resztę naszego życia. Inne przypadki natomiast są niezwykle agresywne i jeżeli wykryjemy je za późno, bardzo często odbieramy sobie możliwość skutecznego leczenia. Rak jajnika, bo o nim chcemy dziś powiedzieć, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i trudnych do zdiagnozowania nowotworów u kobiet. Pomimo tego, iż występuje stosunkowo rzadko, może stanowić znaczące zagrożenie dla zdrowia kobiet. Wczesne wykrycie choroby może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i poprawę rokowań. Warto więc znać objawy choroby, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do przeprowadzenia konsultacji ze specjalistą. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zarówno objawy raka jajnika, ale również sposoby jego leczenia. Zapraszamy do lektury

Objawy raka jajnika

Rak jest bardzo podstępną chorobą, gdyż może rozwijać się w naszym ciele bez naszej świadomości. Objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach obecności choroby. Gdy już się pojawią, mogą być bardzo subtelne i łatwo je pomylić z innymi problemami zdrowotnymi. Każdy z nas zna doskonale swój organizm, dlatego tym, co powinno nas zaniepokoić jest nagłe wystąpienie niektórych z poniższych objawów, a także przedłużające się, odczuwalne symptomy. 

  • Ból lub dyskomfort w dolnej części brzucha
  • Opuchlizna lub napięcie w jamie brzusznej
  • Nietypowe krwawienia lub plamienie między miesiączkami
  • Trudności w oddawaniu moczu lub częste potrzeby oddania moczu
  • Częste zaparcia lub biegunki
  • Utrata apetytu lub szybka utrata masy ciała
  • Zmęczenie i ogólne złe samopoczucie

Diagnoza raka jajnika

Diagnoza wymaga zestawu różnych badań diagnostycznych, gdyż uzupełniają się one nawzajem dając tym samym największą szansę na poprawną diagnozę. W pierwszej kolejności lekarz może wykonać badanie palpacyjne brzucha. Badanie to polega na ręcznym wykryciu zmian napięciowych w organizmie. Z pewnością pacjentkom zostaną zalecone badania obrazowa takie jak ultrasonografia, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI). Badania takie pozwalają na uzyskanie precyzyjnych obrazów jajników. Jeżeli na jajnikach powstał jakikolwiek guz lub zmiana nowotworowa, to badanie takie wskaże precyzyjnie miejsce, kształt oraz rozmiar guza. Innym, często stosowanym badaniem jest laparoskopia. Umożliwia ona bezpośrednie obejrzenie narządów, a także pobranie próbek tkanek do biopsji. W przypadku gdy lekarz chce postawić właściwą diagnozę, niezbędne będzie również przeprowadzenie badań krwi w celu oceny poziomu markerów nowotworowych, takich jak CA-125

Sposoby leczenia raka jajnika

Wybór odpowiedniej i co ważne skutecznej metody leczenia nie jest kwestią jednej decyzji, a wypadkowej wielu czynników. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale również typu komórek nowotworowych oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Leczenie operacyjne jest jedną z metod pozbycia się guza, ale również i samych jajników jak również innych, dotkniętych nowotworem tkanek. Jeżeli z jakichś powodów operacja nie wchodzi w grę, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu chemioterapii lub radioterapii, które niszczą komórki rakowe. Jest również dostępna metoda zwana terapią celowaną, która wykorzystuje leki mające na celu precyzyjne atakowanie specyficznych białek obecnych w komórkach nowotworowych.

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy istnieje sposób, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika?
    Nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie ryzyka, ale regularne badania kontrolne i zdrowy styl życia mogą pomóc w zapobieganiu.
  2. Czy rak jajnika jest dziedziczny?
    Istnieje pewne dziedziczne predyspozycje do raka jajnika, szczególnie w przypadku obecności mutacji genów BRCA1 i BRCA2.
  3. Czy mogę zachować płodność po leczeniu raka jajnika?
    W niektórych przypadkach istnieją metody zachowania płodności, takie jak zamrożenie komórek jajowych przed leczeniem, ale to zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki.

Pamiętaj, że szybka reakcja na objawy oraz regularne badania kontrolne są kluczowe dla wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia raka jajnika. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów i absolutnie nie powinniśmy zwlekać z taką decyzją. Jeżeli pilnie potrzebujesz skontaktować się z lekarzem, skorzystaj z konsultacji telefonicznej. Podczas rozmowy specjalista przeprowadzi wywiad zdrowotny, zaproponuje odpowiednie terapie oraz udzieli precyzyjnych zaleceń. Specjalista może również wystawić potrzebne dokumenty, takie jak: e-recepta, elektroniczne zwolnienie czy skierowanie. Wejdź na stronę localhost i umów się na konsultację online.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793