Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Alergie na jad owadów. Czy są groźne i czy każdy je ma?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Wiosna i lato to okres, kiedy przyroda obdarza nas swoim pięknem. Długie dni, gorące popołudnia i przyjemne wieczory to coś, za czym często tęsknimy całą zimę. Ciepłe pory roku to również czas, w którym razem z florą, do życia budzi się cała fauna, w tym owady, które są bohaterami dzisiejszego wpisu. Owadom bowiem trzeba zwrócić sprawiedliwość – ich działalność, jakkolwiek nie była by dla nas uciążliwa jest tak na prawdę celowa. Każdy owad ma mniejszą lub większą rolę i zadanie, jakie pełni w utrzymaniu całego ekosystemu w którym żyjemy. Obecność tych małych stworzeń potrafi jednak wzbudzić spory niepokój u tych osób, u których stwierdzono alergie na jad owadów. O ile dla większość z nas ugryzienia pszczoły czy mrówki nie są groźne, to już dla osób uczulonych na ich jad, nawet jedno ukłucie może prowadzić do groźnej reakcji alergicznej, zwaną wstrząsem anafilaktycznym. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać taką alergię, co zrobić w przypadku kontaktu z owadem oraz czy na rynku dostępne są sprawdzone metody leczenia. Zapraszamy!

Objawy alergii na jad owadów

O tym, że możemy być uczuleni na jad konkretnego owada często nie wiemy, dopóki nie zostaniemy przez niego ugryzieni. Ugryzienie na ogół u każdego człowieka pozostawi pewnego rodzaju ślad. U jednych będzie on bardziej widoczny i dokuczliwy, u innych nawet samo ugryzienie może zostać niezauważone. Osoby, które jednak są uczulone na jad, mogą odczuwać bardzo silne reakcje alergiczne. Objawiają się się one znacznym zaczerwienieniem i obrzękiem w miejscu ukłucia. Towarzyszy mu silny świąd i wysypka. Bardzo często ugryzienie może doprowadzić do obrzęku twarzy, języka lub gardła co bezpośrednio przyczynia się do trudności w oddychaniu. Bardzo często osoba z alergią na jad owadów, po ugryzieniu dostaje duszności, jednocześnie utrudnione dla tej osoby staje się komunikowanie. W zależności od owada, jego ugryzienie może wywołać również zawroty głowy, nudności oraz wymioty.

Diagnoza i sposoby leczenia

Diagnoza alergii na jad owadów wymaga zazwyczaj konsultacji z alergologiem. Nie ma tutaj żadnych spektakularnych metod zdiagnozowania alergii. Najczęściej lekarz może zlecić testy skórne lub testy krwi w celu potwierdzenia uczulenia na konkretny alergen. Jeżeli już pacjent zostanie ugryziony i występuje silna reakcja alergiczna, niezbędna może okazać nawet interwencja pogotowia ratunkowego. Każdy, kto ma świadomość występowania u siebie tak skrajnie silnej alergii, powinien rozważyć noszenie strzykawki z adrenaliną. Wstrzyknięcie adrenaliny we wczesnej fazie reakcji anafilaktycznej może uratować życie. Warto również podawać ukąszonym leki przeciwhistaminowe, gdyż z pewnością pomogą one złagodzić objawy alergii, takie jak świąd i wysypka. W celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego w miejscu ukąszenia, podaje się również specjalne leki, tak zwane kortykosteroidy.

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy alergia na jad owadów jest groźna?
    Tak, dla osób uczulonych na jad owadów alergia może być bardzo groźna, a nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
  2. Czy alergia na jad owadów może przejść sama?
    Alergia na jad owadów nie przechodzi zazwyczaj sama. Osoby uczulone na jad owadów powinny nosić ze sobą strzykawkę z adrenaliną i unikać kontaktu z owadami.
  3. Jak unikać ukąszenia owada?
    Ważne jest unikanie obszarów, gdzie owady mogą się gnieździć. Zaleca się noszenie jasnych ubrań, gdyż te mniej przyciągają owady. Unikanie perfum i kosmetyków o intensywnym zapachu, a także zachowanie spokoju, gdy owady są wokół nas to sprawdzone sposoby.
  4. Jakie są alternatywne metody leczenia?
    Poza leczeniem farmakologicznym, istnieje również immunoterapia, która polega na stopniowym wprowadzaniu organizmu w kontakt z alergenem w celu zmniejszenia reakcji alergicznej.

Podsumowanie

Alergie na jad owadów mogą być niebezpieczne, ale z odpowiednim leczeniem i profilaktyką można skutecznie zarządzać objawami. Osoby uczulone powinny być świadome potencjalnych zagrożeń i zawsze nosić ze sobą leki ratujące życie w przypadku kontaktu z owadem. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, koniecznie sprawdź również informacje dotyczące alergii na kosmetyki.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793