Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Choroba Parkinsona i jak z nią żyć?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Parkinson to postępująca choroba neurologiczna, która wpływa na układ nerwowy pacjenta. Osoby dotknięte chorobą bardzo często doświadczają nieprzyjemnego i trudnego do powstrzymania drżenia lub sztywności mięśni. Przekłada się to bezpośrednio na trudności w utrzymaniu równowagi, a także znaczne spowolnienie ruchów, które może wprowadzać bardzo duży dyskomfort w codziennym życiu i funkcjonowaniu. W dzisiejszym wpisie przybliżymy genezę tej choroby, a także zapoznamy Was z jej objawami. Jak w przypadku każdego innego schorzenia, znajomość tych objawów pozwoli na szybsze zidentyfikowanie choroby. Tym samym damy zarówno sobie jak i naszym bliskim cenny czas na wdrożenie skutecznego leczenia. Zapraszamy do lektury!

Skąd się bierze choroba Parkinsona?

Parkinson to choroba spowodowana przede wszystkim degeneracją komórek nerwowych. Może to nastąpić w wyniku zewnętrznych czynników środowiskowych, na przykład nadmierną ekspozycję na toksyczne związki takie jak pestycydy. Jednak równie duże znaczenie ma w jej przypadku czynnik genetyczny. Osoby, których rodzice lub dziadkowie cierpieli na schorzenie są w grupie podwyższonego ryzyka.

Widoczne objawy choroby

Choroba Parkinsona ma pewien zestaw charakterystycznych objawów. Objawy te zaobserwowane u naszych bliskich lub u nas samych, powinny skutkować jak najszybszą wizytą u lekarza. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć drżenie rąk, lub jednej z rąk. Takiego drżenia pacjent nie może w żaden sposób zahamować, ani zapanować nad nim. Drżenie rąk wywołuje zdenerwowanie, a także niesamowity dyskomfort u chorej osoby. Kolejnymi objawami są między innymi sztywne mięśnie, które utrudniają płynność ruchów. Osoba chora porusza się wolniej i wykonanie prostych gestów zajmuje jej znacznie więcej czasu. Te wszystkie objawy prowadzą do kolejnej. Prakinson to również trudności z utrzymaniem równowagi, a także stabilności ciała. 

Leczenie choroby i wspomaganie się w trakcie jej trwania

Wśród wielu mitów na temat choroby i jej przykrego przebiegu, jest wiele sposobów, które mogą wesprzeć pacjentów. Do najczęstszych należy farmakologia. W tym konkretnym przypadku stosuje się leki, które znacznie zwiększają poziom dopaminy w mózgu pacjenta. Bardzo ważne są również wszelkiego rodzaju terapie, w tym między innymi terapie ruchowe i fizjoterapie. Ukierunkowane są one na aktywności i ćwiczenia, mogące pomóc utrzymać zdolność wykonywania codziennych czynności. Na końcu warto wspomnieć o nieocenionej roli wsparcia psychologicznego. Dotyczy to zarówno psychoterapii pacjenta, jak również i emocjonalnego wsparcia rodziny i bliskich osób. Cierpiący na Parkinsona z pewnością łatwiej zniosą chorobę, będąc świadomym jej przyczyn, a także tego, iż mają za sobą całą swoją rodzinę. 

 

Zrozumienie choroby Parkinsona jest kluczowe dla nauczenia się życia z wyzwaniami jakie nam stawia. Im lepiej poznamy podłoże tej choroby, a także objawy, tym skuteczniej pomożemy sobie i naszym bliskim. Zapraszamy do zapoznania się pozostałymi artykułami na naszym blogu, gdzie tłumaczymy miedzy innymi czym jest padaczka, a także jak ją rozpoznać.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793