Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Cukrzyca: objawy, typy, diagnoza i leczenie

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Cukrzyca jest chorobą o podłoży metabolicznym i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest to schorzenie, na które niestety cierpi bardzo duża część społeczeństwa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z racji na swoją charakterystykę, możemy wyróżnić jej różne typy, które omówimy w dzisiejszym artykule. Co ważne podkreślenia to fakt, iż cukrzyca jest bardzo poważną chorobą, której objawów nie można lekceważyć. Nieleczona, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań i komplikacji w tym nawet do śmierci pacjenta. Zachęcamy więc do poznania najważniejszych informacji o tej chorobie.

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Na przestrzeni ostatnich lat, poświęconych badaniom chorób w tym cukrzycy, lekarze przygotowali listę objawów, które mogą wskazywać na istnienie cukrzycy w naszym organizmie. Jednym z pierwszych takich objawów jest nadmierne pragnienie wraz z bardzo wzmożonym apetytem. Osobom ze schorzeniem wydaje się, że są wciąż spragnione i głodne. nadmierny poziom glukozy we krwi prowadzi również do zwiększonej produkcji moczu, co zmusza nas do częstych wizyt w toalecie. Cukrzyca wpływa również na naszą energię, gdyż nasz organizm nie otrzymuje jej wystarczającej ilości. Prowadzi to do uczucia ciągłego zmęczenia i osłabienia. Niepokojące powinno być dla nas również widoczne spowolnienie w procesie gojenia się ran, ale także powstawanie owrzodzeń na ciele. Niekontrolowana choroba może również prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych oka, co może powodować zaburzenia wzroku.

Typy cukrzycy

Z racji na przebieg i charakter choroby możemy wyróżnić kilka typów cukrzycy. Oto one.

  • Typ 1: Jest to rodzaj cukrzycy, w którym trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny. Wymaga ona regularnej suplementacji insuliny.
  • Typ 2: W tym przypadku organizm jest oporny na działanie insuliny lub nie produkuje jej w wystarczających ilościach. Może być kontrolowana dietą, aktywnością fizyczną oraz lekami.
  • Ciążowa: Występuje u niektórych kobiet w ciąży, które wcześniej nie miały cukrzycy. Zazwyczaj zanika po porodzie, ale zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Jak zdiagnozować i leczyć chorobę?

Diagnoza cukrzycy jest dokonywana na podstawie pomiaru poziomu glukozy we krwi. Może to być wykonane za pomocą testu glukozowego na czczo, testu glukozowego doustnego tolerancji, czy testu hemoglobiny (HbA1c). Badania przeprowadzamy zazwyczaj w przychodni. Naszym zadaniem jest spożyć syrop glukozowy, a następnie przeprowadzenie badań, ukazujących jak glukoza wpłynęła na nasz organizm. 

 

Leczenie cukrzycy przybiera formę odpowiednią dla danego typu choroby. W przypadku typu 1, ale też w niektórych przypadkach cukrzycy typu 2, konieczne może być podawanie pacjentom insuliny. W przypadku typu 2, lekarz może przepisać leki doustne, w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Bardzo ważne jest również odpowiedzialne podejście do życia z chorobą. Niezbędna jest zmiana stylu diety, a także regularna aktywność fizyczna. Prowadzą one bowiem do utraty wagi, co może być wystarczające do kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Najczęściej zadawane pytania na temat cukrzycy

  1. Czy cukrzyca jest chorobą dziedziczną?
    Cukrzyca może mieć skłonności do dziedziczenia, ale jej rozwój zależy również od stylu życia i czynników środowiskowych.
  2. Czy cukrzyca jest uleczalna?
    Typu 1 nie jest uleczalna, ale można ją kontrolować za pomocą regularnej suplementacji insuliny i zdrowego stylu życia. Cukrzyca typu 2 może być kontrolowana dietą, aktywnością fizyczną i lekami.
  3. Czy cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań?
    Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, choroby nerek, problemy ze wzrokiem i z nerwami, a nawet amputacje kończyn.

Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się na wizytę u lekarza i skonsultuj swoje obawy. W czasie rozmowy lekarz przeprowadzi wywiad zdrowotny, zaproponuje odpowiednie leczenie oraz udzieli konkretnych zaleceń. Specjalista może także wystawić potrzebne dokumenty, takie jak: e-recepta, e-zwolnienie czy skierowanie. Zajrzyj na localhost i umów się na konsultację online. Jeżeli natomiast interesują Cię porady medyczne zajrzyj koniecznie do naszego poradnika. Znajdziesz w nim informacje o schorzeniach takich jak Zespół Addisona, ale dowiesz się również czym jest zapalenie trzustki. Zapraszamy!

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793