Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Czy tomografia komputerowa jest skuteczniejsza niż rezonans magnetyczny?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Dzisiejsza medycyna oferuje szeroki dostęp do różnego rodzaju badań diagnostycznych. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dwa, wysoce zaawansowane badania obrazowe. Oba badania odgrywają kluczową rolę w diagnostyce medycznej głównie dlatego, iż oferują unikalne możliwości wizualizacji wnętrza ciała. Badania te, pomimo iż z założenia działają podobnie, różnią się wykorzystaną technologią. Technologia z kolei przekłada się na efekty i finalny rezultat obrazów. W zależności od sytuacji, jedno z tych badań może być bardziej odpowiednie niż drugie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, w jakich przypadkach warto wybrać tomografię komputerową, a w jakich rezonans magnetyczny. Sprawdzimy, która z tych metod jest skuteczniejsza w określonych sytuacjach. Podpowiemy również dlaczego skierowanie CT to niezbędny dokument, który należy posiadać przez rozpoczęciem badania.

Jak działa tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych obrazów przekrojów ciała. Podczas badania my, jako pacjenci leżymy na ruchomym stole, który przesuwa się przez aparat przypominający dużą, okrągłą ramę. W trakcie badania, promieniowanie rentgenowskie przechodzi przez ciało, a detektory odbierają sygnały, które są następnie przetwarzane przez komputer na obrazy 2D lub 3D. Tomografia komputerowa jest szczególnie przydatna w badaniach strukturalnych tkanek twardych, takich jak kości, oraz w szybkiej diagnostyce urazów, chorób płuc i narządów jamy brzusznej. CT to również preferowana metoda w przypadku podejrzenia urazów głowy, krwawień wewnętrznych oraz oceny dużych narządów wewnętrznych.

Jak działa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, zwany również jako MRI, korzysta z silnego pola magnetycznego oraz fal radiowych. Dzięki nim, urządzenie pozwala uzyskać niezwykle precyzyjne obrazy tkanek miękkich o bardzo wysokiej jakości. Proces badania MRI jest bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga dłuższego czasu przebywania pacjenta w aparacie. W porównaniu do tomografii komputerowej, MRI dostarcza bardziej szczegółowe obrazy tkanek miękkich, co czyni go doskonałym narzędziem w diagnostyce schorzeń neurologicznych, chorób mięśni i stawów, a także zmian nowotworowych. MRI stosuje się często w badaniach mózgu i rdzenia kręgowego, gdzie precyzyjne obrazy są kluczowe dla zrozumienia strukturalnych i funkcjonalnych aspektów tych narządów.

Kiedy wybrać tomografię komputerową, a kiedy rezonans magnetyczny?

Tomografia komputerowa to badanie, które posiada wiele zalet, samo zaś badanie przynosi wiele korzystnych rezultatów. Na samym początku warto wspomnieć o szybkości diagnozy. CT, mówiąc wprost, jest badaniem przeprowadzonym szybko, w krótkim czasie. Dzięki temu jest to idealny wybór w sytuacjach nagłych, takich jak urazy głowy, krwawienia wewnętrzne czy podejrzenie pęknięcia narządów wewnętrznych. CT sprawdza się również doskonale przy wizualizacji kości, dlatego jest często stosowane w diagnostyce złamań, uszkodzeń stawów czy ocenie chorób kostnych. CT to również doskonałe narzędzie diagnostyczne w przypadku podejrzenia lub w przypadku przebiegu chorób płuc. Jest więc preferowaną metodą w diagnostyce chorób płuc, takich jak zapalenie płuc, nowotwory płuc czy choroby śródmiąższowe. Na końcu należy zaznaczyć, iż tomografię komputerową wykorzystuje się również przy ocenie narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka czy nerki, szczególnie w przypadkach nowotworów lub kamicy nerkowej.

 

Rezonans magnetyczny, jak wspomnieliśmy w powyższych akapitach, to badanie bardziej precyzyjne.  MRI jest niezastąpione w badaniach mózgu i rdzenia kręgowego. Jest to preferowana metoda w diagnozowaniu guzów mózgu, stwardnienia rozsianego, udarów oraz urazów rdzenia kręgowego. Rezonans magnetyczny dostarcza szczegółowych obrazów tkanek miękkich, dlatego jest idealnym narzędziem do oceny urazów mięśni, więzadeł, a także chorób zwyrodnieniowych stawów. MRI stosuje się również w diagnostyce nowotworów. Badanie pozwala w sposób niezwykle dokładny ocenić rozprzestrzenianie się guzów oraz określić różnicowanie między różnymi typami tkanek. Warto wspomnieć również o diagnostyce serca dzięki MRI. Badanie pozwala na ocenę struktury i funkcji mięśnia sercowego. Jest to szczególnie pomocne w diagnozowaniu chorób serca oraz ocenie blizn po zawałach.

Które badanie jest skuteczniejsze?

Stwierdzenie, które z badań jest skuteczniejsze, zależy od konkretnej sytuacji klinicznej. Tomografię komputerową i rezonans magnetyczny nie należy traktować jako badania konkurujące ze sobą, a bardziej jako badania komplementarne. Oba badania mają swoje mocne strony i w zależności od przypadku i potrzeby diagnozy, lekarz z pewnością dobierze najlepsze z nich. Tomografia komputerowa jest najlepsza, gdy potrzebna jest szybka diagnoza, szczególnie w przypadkach urazów i chorób związanych z tkanek twardymi, takimi jak kości i płuca. Między innymi dlatego też, badanie może być często wykonywane na SOR-ze, gdy konieczna jest błyskawiczna informacja zwrotna o stanie zdrowia pacjenta. Rezonans magnetyczny z kolei preferuje się, gdy kluczowe jest uzyskanie szczegółowych obrazów tkanek miękkich, takich jak mózg, rdzeń kręgowy czy mięśnie. MRI jest również bardziej odpowiedni w diagnostyce neurologicznej i onkologicznej.

Skierowanie CT

W Polsce badania obrazowe wymagają wcześniejszego uzyskania skierowania od lekarza prowadzącego. Skierowanie bowiem daje wiele korzyści zarówno pacjentom, lekarzom jak i całemu systemowi opieki zdrowotnej. Z punktu widzenia lekarza, skierowanie pozwala na szybki wgląd w proces leczenia pacjenta. Przeglądając historię medyczną, lekarz od razu widzi, czy CT lub MRI były zalecane wcześniej. Ma wgląd także w wyniki i rezultaty przyniosło poprzednie badanie. System skierowań pozwala też zachować kontrolę nad kolejką do przychodni diagnostycznych. Skierowanie CT możemy uzyskać w drodze wizyty u lekarza rodzinnego, lub innego specjalisty prowadzącego nasz przypadek. Co ważne, skierowanie CT możemy zdobyć również w drodze teleporady, korzystając z możliwości jakie daje nowoczesna telemedycyna.

Skierowanie CT i MRI – podsumowanie

Oba badania – tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny – mają swoje zasłużone miejsce w diagnostyce medycznej. Wybór między nimi zależy od tego, jakich informacji zwrotnych potrzebuje lekarz, a także jaki obszar ciała badamy. To jakie badanie wybierze lekarz zależy również często od naszego konkretnego, indywidualnego przypadku. Warto podkreślić w podsumowani tego artykułu, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedno z tych badań jest lepsze od drugiego. Każde z nich bowiem ma swoje zastosowanie i wysoką wartość w diagnostyce medycznej.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793