Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Czym są i jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży stosowana przez kobiety na całym świecie. Od momentu ich wprowadzenia na rynek w latach 60. XX wieku, tabletki antykoncepcyjne przeszły wiele zmian i udoskonaleń, stając się skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem. W dzisiejszym artykule przyjrzymy omówimy dokładniej czym są tabletki antykoncepcyjne. Poznamy sposób ich działania, przyjrzymy się ich rodzajom, a także omówimy potencjale skutki uboczne oraz korzyści wynikające z ich stosowania. Tabletki anykoncepcyjne – informacje – zapraszamy do lektury!

Czym są tabletki antykoncepcyjne – informacje

Tabletki antykoncepcyjne to pigułki podawane i przyjmowane doustnie. Ich codzienne i co ważne regularne stosowanie, zapobiega zajściu w ciążę. Tabletki składają się zazwyczaj z syntetycznych hormonów, imitujących estrogen i progesteron. Zdecydowana większość tabletek działa na zasadzie zapobieganiu owulacji, czyli uwolnieniu jajeczka z jajnika. Jak wiadomo, owulacja jest procesem koniecznym i niezbędnym, aby plemnik mógł zapłodnić jajeczko. Jeżeli nie ma jajeczka nie może być mowy o zapłodnieni, a tym samym o zajściu w ciążę. Tabletki działają również na zasadzie zagęszczenia śluzu w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom dotarcie do jajeczka. Dochodzimy tutaj do kolejnego sposobu działania jakim są zmiany w błonie śluzowej macicy. Utrudniają one zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy, w przypadku gdyby do zapłodnienia jednak doszło.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jednak można je wszystkie sklasyfikować według dwóch kategorii. Pierwszą są tabletki dwuskładnikowe, czyli takie, które zawierają dwa rodzaje hormonów – wspomniany wcześniej estrogen i progesteron. To najczęściej przepisywany rodzaj tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki te przyjmuje się w cyklach przez 21 dni, po czym następuje 7-dniowa . Drugi rodzaj tabletek to tabletki jednoskładnikowe. Zawierają one tylko progesteron. Są one szczególnie zalecane dla kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenu. Tabletki jednoskładnikowe przyjmuje się codziennie bez przerwy.

Jakie korzyści daje przyjmowanie tabletek?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z wieloma korzyściami, które wykraczają poza zapobieganie ciąży. Tabletki dostarczają bowiem hormonów, niezbędnych w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tabletki antykoncepcyjne mogą okazać się bardzo pomocne w regulacji cyklu miesiączkowego, co może być korzystne dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami. Hormony zawarte w tabletkach mogą łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego tak zwanego PMS. Ich stosowanie zmniejsza nasilenia bólu brzucha, bólu głowy, a także minimalizuje wahania nastroju. Badania wykazały, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zmniejszać ryzyko raka jajnika i endometrium. To jednak nie koniec zalet! Warto wspomnieć iż regularne przyjmowanie hormonów zawartych w tabletkach pomagają w leczeniu trądziku i zmian skórnych.

Potencjalne skutki uboczne

Podobnie jak każdy lek, tabletki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne. Do tych najczęstszych należą nudności, a u niektórych kobiet nawet migreny. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że tabletki antykoncepcyjne powodują przyrost masy ciała, niektóre kobiety mogą zauważyć zmianę wagi. Stosowanie tabletek jest uważane za bezpieczne dla kobiet do 35 roku życia. U pacjentek starszych, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko zakrzepów krwi, zwłaszcza u palących kobiet powyżej 35. roku życia.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne wymagają recepty?

Tabletki antykoncepcyjne informacje dostępne są na receptę z kilku ważnych powodów. Pierwszym z nich będzie wybór leku, dostosowanego do organizmu pacjentki. Lekarz na podstawie wywiadu lub badań jest w stanie dobrać i przepisać najlepsze i najbezpieczniejsze tabletki. Może to zrobić również na podstawie historii medycznej pacjentki, jej stylu życia oraz indywidualnych potrzeb.

 

Regularne wizyty u lekarza pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia pacjentki i wczesne wykrywanie ewentualnych skutków ubocznych. Lekarz może również dostosować dawkę lub rodzaj tabletek w razie potrzeby. Jeżeli wiec zgłaszamy się do tego samego lekarza po miesiącu, możemy zgłosić mu objawy, które nas zaniepokoiły. Lekarz może albo uspokoić nas i poinformować o przemijalności objawów, lub zdecydować o zmianie leku. Dzięki temu gospodarka hormonalna nie zostanie rozregulowana i nie wystąpią żadne dodatkowe, poważniejsze efekty uboczne. Niektóre kobiety mogą mieć przeciwwskazania do stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, takie jak problemy z krążeniem, nadciśnienie czy ryzyko zakrzepów krwi. Recepta zapewnia, że tabletki są przepisywane tylko wtedy, gdy są bezpieczne dla pacjentki. Warto więc spojrzeć na e-receptę na antykoncepcję nie jako na utrudnienie, ale jako na wyraz troski i bezpieczeństwa pacjentek.

Recepta na antykoncepcję? Skorzystaj z localhost

Na naszym portalu medycznym możesz szybko i skutecznie zamówić konsultację lekarską z możliwością przepisania tabletek antykoncepcyjnych, tabletki dzień po, zwolnienia lekarskiego, recepty lub skierowania na badania – na przykład na rezonans magnetyczny. Życzymy dużo zdrowia!

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793