Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Zrozumieć Hashimoto. Jakie są objawy i jak leczyć chorobę?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Choroba Hashimoto, znana również jako przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, jest autoimmunologicznym schorzeniem, które prowadzi do uszkodzenia tarczycy i zaburzenia jej funkcji. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, o której pisaliśmy już w naszym poradniku. Hashimoto to choroba, która dotyka głównie kobiet. W dzisiejszym artykule przedstawimy czym jest ta choroba, przybliżymy występujące objawy, a także podpowiemy jak skutecznie ją leczyć.

Czym objawia się Hashimoto?

Choroba Hashimoto ma podłoże hormonalne, w związku z czym jej objawy są różnorodne. Między innymi dlatego, trudno jest zidentyfikować precyzyjnie czy dana osoba cierpi na chorobę bez przeprowadzenia specjalistycznych badań. Objawy, które powinny nas zaniepokoić i zachęcić do konsultacji ze specjalistą, to między innymi permanentne zmęczenie i osłabienie, a także trudności w regeneracji. Aby zregenerować organizm bardzo często wystarczy dzień odpoczynku lub długi sen. Jeżeli pomimo tego, po kilku dniach objawy nie ustają, warto zasięgnąć rady lekarza. Hashimoto wywołuje bardzo często depresję oraz niczym nie poprzedzone, gwałtowne zmiany nastroju. Osoba chora może w jednej chwili być neutralna emocjonalnie, aby po chwili odczuwać złość lub niczym nie spowodowaną agresję. 

 

Do równie często spotykanych objawów możemy zaliczyć gwałtowny przyrost wagi pomimo ograniczonej ilości spożywanych kalorii. Bardzo często pacjentki przybierają szybko na wadze, podczas gdy ograniczają przyjmowanie posiłków do niezbędnego minimum. niepokojące powinny być również objawy takie jak wypadanie włosów, a także problemy z koncentracją i pamięcią. 

Diagnoza choroby i leczenie

Diagnoza opiera się na badaniu krwi w celu oceny poziomu hormonów tarczycy, przeciwciał antytyroperoksydazy (TPO) oraz przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (Tg). Ponadto, wykonuje się badanie ultrasonograficzne tarczycy, które może ujawnić cechy charakterystyczne dla choroby Hashimoto, takie jak guzy czy zmiany strukturalne tarczycy.

 

Leczenie zwykle polega na suplementacji syntetycznymi hormonami tarczycy w celu zrównoważenia poziomu hormonów i złagodzenia objawów niedoczynności tarczycy. Regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy oraz dostosowywanie dawki leków pod nadzorem lekarza jest kluczowe dla efektywnego leczenia. To, że jednym miesiącu przyjmowaliśmy określoną dawkę leku wcale nie oznacza, że w kolejnym dawka ta powinna zostać dwukrotnie zwiększona lub obniżona. Osoba chora na Hashimoto powinna być pod stałą opieką endokrynologa.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy?
    Tak, ta choroba jest jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.
  2. Czy choroba Hashimoto jest dziedziczna?
    Istnieje skłonność do dziedziczenia predyspozycji genetycznych do tego schorzenia.
  3. Czy dieta może wpłynąć na przebieg choroby Hashimoto?
    Niektóre osoby z chorobą Hashimoto zauważają poprawę objawów po wprowadzeniu diety bogatej w składniki odżywcze wspierające funkcjonowanie tarczycy, takie jak jod, selen i witaminy z grupy B.
  4. Czy choroba Hashimoto prowadzi do raka tarczycy?
    Osoby z tą chorobą chorobą mają zwiększone ryzyko rozwoju raka tarczycy, dlatego regularne monitorowanie stanu tarczycy jest istotne.

Jak Radamed może Ci pomóc z Hashimoto?

Jeżeli nagle potrzebujesz skonsultować się z doktorem, wypróbuj konsultację telefoniczną. W trakcie rozmowy lekarz przeprowadzi wywiad zdrowotny, zaproponuje odpowiednie terapie oraz udzieli precyzyjnych wskazówek. Specjalista może też wystawić niezbędne dokumenty, takie jak: e-recepta, e-zwolnienie czy skierowanie. Wejdź na localhost i umów się na konsultację online. Sprawdź też pozostałe artykuły w naszym poradniku medycznym!

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793