Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Poznaj najważniejsze informacje!

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Antykoncepcja jest tematem, z którym obowiązkowo powinna zaznajomić się każda młoda osoba, która rozpoczyna swoje życie seksualne. Prawda jest taka, że im bardziej świadomie podejdziemy do tych zagadnień, tym szczęśliwsze będą nasze doświadczenia. Odpowiednia edukacja seksualna, w tym także poznanie skutecznych metod zapobiegania ciąży, jest oznaką naszej dojrzałości, ale też gotowości do zdobywania nowych doświadczeń. W dzisiejszym wpisie przybliżymy temat tabletek antykoncepcyjnych. Powiemy jak działają, jakie są ich rodzaje, a także jak je zdobyć.

Czy są i jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Ich stosowanie jest szeroko rozpowszechnione i popularyzowane w społeczeństwie. Tabletki zawierają syntetyczne hormony, które imitują naturalne hormony występujące w organizmie kobiety – estrogen i progesteron. Mówiąc inaczej, przyjmowanie tabletek znacząco ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety. Odnosząc się do sposobu działania tabletek, hormony w nich zawarte zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajnika. Bez owulacji nie ma możliwości zapłodnienia. Niektóre tabletki antykoncepcyjne powodują zmianę konsystencji śluzu w szyjce macicy, a dokładnie rzecz biorąc, jego zagęszczenie. Zmiana ta utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy, a także do zapłodnienia komórki jajowej.

Jakie są rodzaje tabletek?

Na rynku dostępne są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, które zasadniczo można podzielić na dwie główne grupy: tabletki jednoskładnikowe, tak zwane mini-pigułki, a także tabletki dwuskładnikowe – złożone. Tabletki jednoskładnikowe zawierają w sobie wyłącznie progesteron. Są często stosowane przez kobiety, które nie mogą przyjmować estrogenu, gdyż na przykład karmią piersią, lub występują inne przeciwwskazania zdrowotne. Tabletki dwuskładnikowe natomiast zawierają zarówno estrogen, jak i progesteron. Są najczęściej stosowane i dostępne w różnych schematach dawkowania (np. 21 dni przyjmowania tabletek i 7 dni przerwy lub 24 dni przyjmowania i 4 dni przerwy).

Korzyści stosowania tej metody zapobiegania niechcianej ciąży

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane regularnie odznaczają się bardzo wysoką, bo aż 99% skutecznością. Przyjmowanie tabletek regularnie pomaga też w niektórych przypadkach w regulacji cyklu miesiączkowego, a także w łagodzeniu bólu menstruacyjnego. Badania pokazują, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zmniejszyć również ryzyko wystąpienia raka jajnika, raka endometrium oraz łagodnych torbieli jajników. Warto mieć na uwadze, iż aby przyjmowane produkty miały wysoką skuteczność i aby faktycznie dawały wyżej wymienione korzyści, niezbędna jest regularność w ich przyjmowaniu. Tylko wtedy nasz organizm jest w stanie zaadaptować się do przyjmowanych dawek hormonów.

Czy pigułki antykoncepcyjne mają skutki uboczne?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. W tym miejscu warto podkreślić, iż przyczyną występowania skutków ubocznych mogą być indywidualne preferencje pacjentek. To, że pewne efekty zaobserwujemy u jednej pacjentki nie oznacza, że inna osoba zareaguje na pigułki tak samo. Najczęstszymi skutkami ubocznymi przyjmowania tabletek są nudności i bóle głowy, które mogą wystąpić w początkowym okresie stosowania tabletek. Objawy te  zazwyczaj jednak mijają po kilku tygodniach. U niektórych kobiet może wystąpić retencja wody i niewielki przyrost masy ciała. Warto pamiętać iż pigułki zawierają hormony, które mogą wpływać na nastrój i emocje, co może prowadzić do zmian w samopoczuciu.

Czy tabletki antykoncepcyjne są dla każdego?

Tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne dla większości kobiet, jednak niektóre osoby mogą mieć przeciwwskazania do ich stosowania. Do takich przeciwwskazań należą między innymi skłonności do krzepnięcia krwi, choroby serca, a także cukrzyca.

Podsumowanie

Tabletki antykoncepcyjne są skuteczną i wygodną metodą zapobiegania ciąży, która dodatkowo może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem ich stosowania skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni rodzaj tabletek oraz omówi potencjalne korzyści i mogące wydarzyć się skutki uboczne. Gdy wiemy jak działają tabletki antykoncepcyjne, możemy świadomie podjąć decyzję o wyborze najodpowiedniejszej metody zapobiegania ciąży. Jeżeli nie jesteś pewna, czy tabletki antykoncepcyjne są dla Ciebie, skorzystaj z możliwości jakie e-medycyna. Zamów teleporadę z lekarzem, który odpowie na Twoje pytania i wątpliwości, a także wystawi e-receptę lub zwolnienie przez Internet.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793