Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Jaskra i jak nie dać się jej zaskoczyć. Poznaj i zrozum jaskrę.

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

O tym jak nasz wzrok jest ważny i istotny dla codziennego funkcjonowania zazwyczaj nie myślimy. Zaczynamy zastanawiać się nad tym faktem dopiero w chwili, w której nasz wzrok zaczyna ulegać stopniowemu pogorszeniu, a w ślad za tym idzie równie stopniowe pogorszenie komfortu naszego życia. O ile część schorzeń można wyleczyć stosując odpowiednie krople lub okulary korekcyjne, to są również schorzenia, które nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jaskra to poważne schorzenie oczu, które prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czego efektem może być właśnie utrata wzroku. Jest to stan, który często rozwija się stopniowo, bez widocznych objawów w początkowej fazie, dlatego niezwykle ważne jest, aby mieć świadomość tej choroby i móc odpowiednio wcześnie zareagować. W tym artykule omówimy główne aspekty jaskry, włączając przyczyny, objawy i skuteczne metody zarządzania chorobą.

Czym objawia się jaskra?

Do najczęstszych objawów schorzenia możemy zaliczyć niewielką utratę ostrości widzenia, która nasila się z czasem. Zmianom tym często towarzyszą bóle głowy, spowodowane wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. To z kolei prowadzi do silnego i wyraźnie odczuwalnego bólu oczu. Ludzie, u których rozwija się jaskra często uskarżają się na światłowstręt, i nieustające wrażenie, że wszelkie możliwe źródła światła są zbyt jasne niż powinny być w rzeczywistości.

 

Jaskra spowodowana jest zazwyczaj wzrostem ciśnienia płynu w gałce ocznej. Permanentnie zwiększone ciśnienie może w dłuższej perspektywie uszkodzić nerw wzrokowy i doprowadzić do utraty wzroku. Ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego też im starsi jesteśmy, tym bardziej powinny nas niepokoić objawy schorzenia.

Skuteczne metody leczenia schorzenia

Pozbycie się jaskry najczęściej oznacza zabieg chirurgiczny. Ma on na celu zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej, a tym samym uwolnienie nerwu od nacisku. Dziś, dzięki zaawansowanej medycynie jaskrę operuje się laserowo, aczkolwiek w bardzo zaawansowanych przypadkach może być konieczny operacja w cel poprawy drenażu w oku. W przypadkach łagodnych podaje się natomiast krople do oczu i leki doustne pomagające kontrolować ciśnienie w gałce ocznej.

Pytania i odpowiedzi

  1. Czy jaskra jest dziedziczna?
    Tak, dziedziczność może zwiększać ryzyko wystąpienia jaskry, zwłaszcza jeśli mamy krewnych z tej samej rodziny, którzy chorują na tę przypadłość.
  2. Czy schorzenie jest uleczalne?
    Obecnie nie ma możliwości pełnego wyleczenia jaskry, ale skuteczne leczenie może zatrzymać postęp choroby i kontrolować jej objawy.
  3. Jak często należy się badać pod kątem jaskry?
    Regularne badania oczu są kluczowe, zwłaszcza po 40. roku życia lub jeśli istnieje ryzyko rozwoju jaskry.
  4. Czy jaskra dotyczy tylko starszych osób?
    Choć ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, choroba może występować również u młodszych osób.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem medycznym, na którym opisujemy sposoby radzenia sobie w przypadku podobnych do jaskry schorzeń. Znajdziesz też informacje w sprawie dużo poważniejszych przypadków, takich jak na przykład nowotwory. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą usług telemedycznych. Jeżeli potrzebujesz e-recepty lub zwolnienia online, skorzystaj z możliwości jakie daje portal localhost

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793