
Kiedy i dlaczego wykonuje się rentgen? Kliknij po szczegółowe informacje!
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazRentgen, czyli badanie rentgenowskie, to jedna z najczęściej wykonywanych procedur diagnostycznych na całym świecie. Wszyscy kojarzymy chociażby sceny z filmów, w których to ludzie po wypadkach i urazach trafiają na popularne prześwietlenie, a następnie lekarze bacznie przyglądają się zdjęciom, w poszukiwaniu złamań i pęknięć. Tak naprawdę, rzeczywistość nie wiele się różni i w praktyce takie badanie obrazowe jest wykonywane częściej, niż nam się może wydawać. W dzisiejszym wpisie uchylimy rąbka tajemnicy i powiemy Wam, dlaczego RTG to niezwykle cenne narzędzie w medycynie. Wyjaśnimy również, dlaczego wykonuje się badania rentgenem, jakie są ich zalety, w czym są pomocne i dlaczego warto je przeprowadzać. Dowiesz się również jak uzyskać skierowanie na rentgen online, bez wychodzenia z domu. Zapraszamy do lektury!
Co to jest rentgen?
Rentgen to bardzo popularna i często umowna nazwa badania obrazowego, jakim jest właśnie badanie rentgenowskie. Polega ono na prześwietlaniu fragmentu ciała za pomocą promieni X. Promienie te przenikają przez tkanki, a rejestruje się je na specjalnym detektorze lub kliszy, tworząc obraz wnętrza ciała. Dzięki temu lekarze mogą zobaczyć struktury, które normalnie są niewidoczne gołym okiem. Badanie takie jest nieocenione w przypadkach nagłych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której w wyniku wypadku samochodowego kierowca stracił przytomność. Tym samym nie jest w stanie odpowiedzieć lekarzowi logicznie co go boli, a także czy ma trudności w poruszaniu się. Badanie obrazowe RTG pozwala na prześwietlenie układu kostnego poszkodowanego. Lekarz na podstawie zdjęcia jest w stanie stwierdzić, czy doszło do złamania lub pęknięcia kości, a tym samym może podjąć decyzję o unieruchomieniu kończyny lub części ciała.
Dlaczego w ogóle wykonuje się badania rentgenem?
Badania rentgenowskie, jak wspomnieliśmy wyżej swoją popularność zawdzięczają wysokiej skuteczności i względnej prostocie procesu uzyskiwania zdjęć RTG. Badania wykonuje się z wielu różnych powodów, w zależności od potrzeby diagnostycznej pacjenta. Poniżej przedstawimy kilka najczęstszych sytuacji, w których stosuje się rentgen. Najczęściej badania RTG używa się w wyżej opisanych nagłych urazach. Wyniki badania pomagają lekarzom ocenić stopień uszkodzenia i zaplanować odpowiednie leczenie. RTG jest również niezwykle pomocny w diagnozowaniu chorób płuc, takich jak zapalenie płuc, gruźlica, nowotwory płuc, a także w innych problemach z układem oddechowym.
Rentgen może pomóc w ocenie wielkości i kształtu serca, co jest przydatne w diagnozowaniu chorób serca, takich jak niewydolność serca czy choroba wieńcowa. Z badaniem RTG mamy do czynienia również w przypadkach, w których konieczne jest wykrycie stanów zapalnych i infekcji w różnych częściach ciała, na przykład w zatokach, stawach czy zębach. Warto wspomnieć również o stosowaniu tego badania w stomatologii. Tutaj rentgen jest nieoceniony w ocenie stanu zębów, korzeni zębowych, kości szczęki oraz wykrywaniu próchnicy, torbieli czy innych problemów. Odpowiednio wykonane zdjęcie pozwala dentyście zaplanować proces leczenia uzębienia i nadać odpowiednie priorytety. Na końcu należy zaznaczyć, iż badania RTG pozwalają na kontrolowanie przebiegu procesu leczenia i gojenia, szczególnie po operacjach, czy urazach. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają ocenić czy zrost kości jest prawidłowy, a na przykład implanty umieszczone są poprawnie.
Jakie są zalety badań rentgenowskich?
Wcześniej pisaliśmy o tym, że popularność tego badania wynika ze skuteczności w określonych procesach diagnostycznych. Warto przytoczyć jeszcze inne czynniki, które sprawiają, że badanie jest tak powszechnie stosowane w medycynie. Rentgen jest szybkim i stosunkowo łatwo dostępnym badaniem. Wyniki często można uzyskać w ciągu kilku minut, co jest kluczowe w nagłych przypadkach. Badanie w przeciwieństwie do na przykład obrazowania MRI jest o wiele bardziej dostępne, przez co możemy je wykonać w praktycznie każdym szpitalu. Kolejną zaletą jest niska inwazyjność badania, a także to, że nie wymaga ono specjalnego przygotowania pacjenta. Jest to procedura bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. Rentgen dostarcza szczegółowych obrazów kości oraz niektórych tkanek miękkich, co pozwala na precyzyjną diagnozę wielu schorzeń. W wielu przypadkach badanie to jest wystarczające, aby odpowiednio zaplanować proces leczenia i rekonwalescencji. Czytaj dalej, a dowiesz się jak zdobyć skierowanie na rentgen online.
Skierowanie na rentgen online
Badanie obrazowe RTG, jeżeli nie zostało zainicjowane przez lekarza w szpitalu, wymaga skierowania od lekarza prowadzącego. Oznacza to, iż nie możemy tak po prostu przyjść do poradni specjalistycznej i poprosić o wykonanie zdjęcia RTG. Chociaż może się to wydawać uciążliwe, rozwiązanie takie ma swoje niekwestionowane zalety. Największą z nich jest zachowanie historii naszego leczenia, a tym samym śledzenie postępów tego procesu.
Jeżeli na przykład udamy się do lekarza pierwszego kontaktu z informacją, że spadliśmy z roweru i od tamtego czasu strasznie boli nas ręka, lekarz z pewnością zaleci wykonanie zdjęcia RTG tej właśnie ręki. Dzięki temu diagnosta wie, którą rękę ma zobrazować, a także w którym dokładnie miejscu. To pozwala na uzyskanie dokładnego zdjęcia, konkretnego, precyzyjnego obszaru. Po wykonaniu zdjęcia diagnosta odeśle nas do lekarza, a ten na podstawie opisu zdjęcia RTG będzie mógł albo zakończyć proces leczenia, albo pokierować nas dalej, jeżeli schorzenie okaże się groźne. Bez skierowania, nie bylibyśmy w stanie samodzielnie zarządzać naszą chorobą czy przypadłością.
Dziś mamy zasadniczo dwie drogi pozyskania skierowania. Jedną jest skierowanie na rentgen w drodze wyżej opisanej wizyty w gabinecie lekarskim. Druga możliwość to skierowanie na rentgen online, które pozyskamy w ramach teleporady medycznej, przeprowadzonej na odległość. To jaką wybierzemy ścieżkę, najczęściej zależeć będzie od pilności naszego przypadku i czasu, w jakim potrzebujemy wykonać badanie RTG.
Skierowanie na rentgen online – podsumowanie
Badania rentgenowskie są nieodłącznym elementem współczesnej diagnostyki medycznej. Dzięki nim możliwe jest szybkie i precyzyjne wykrycie wielu schorzeń oraz urazów, co przekłada się na skuteczniejsze leczenie i lepsze zdrowie pacjentów. Jeśli nasz lekarz zalecił nami wykonanie rentgena, warto skorzystać z tej możliwości, aby zapewnić sobie najlepszą możliwą opiekę medyczną. Przypominamy też, że w naszym poradniku medycznym znajdziecie mnóstwo ciekawych artykułów, opisujących popularne schorzenia, a także sposoby działania telemedycyny. Zapraszamy do lektury pozostałych wpisów!