
Kiedy tabletka dzień po może nie zadziałać? Czynniki wpływające na jej skuteczność.
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazKażdy, kto aktywnie praktykuje życie seksualne musi liczyć się z wszystkimi jego konsekwencjami. Nie od dziś wiadomo, że stosunek seksualny niesie ze sobą pewne ryzyka, począwszy od chorób przenoszonych drogą płciową, po przypadkowy wytrysk podczas niezabezpieczonego aktu. W takich sytuacjach pacjentki najczęściej ratunku szukają w antykoncepcji awaryjnej, czyli takiej, która stosuje się po stosunku, a nie przed jego rozpoczęciem. Najbardziej popularną metodą antykoncepcji awaryjnej w Polsce są tabletki dzień po . Chociaż skuteczność takich tabletek jest wysoka, istnieją sytuacje, w których może ona nie zadziałać tak, jak oczekiwano. W tym artykule przyjrzymy się czynnikom, które mogą wpłynąć na skuteczność działania tabletki dzień po. Podpowiemy również, co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia.
Czas zażycia tabletki
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność tabletki dzień po jest czas, w którym ją przyjmiemy. W końcu to właśnie ta cecha przyczyniła się do ustanowienia i spopularyzowania nazwy preparatu. To, czego trzeba być absolutnie świadomym, to czas, w jakim należy przyjąć tabletkę. Na rynku istnieją dwa główne rodzaje tabletek dzień po, z których maksymalny czas na przyjęcie każdej z nich jest inny. Escapelle, pierwsza z tabletek swoją skuteczność zachowuje nawet wtedy, gdy przyjmiemy ją do 72 godzin po stosunku. Druga tabletka, ellaOne może być skuteczna nawet do 120 godzin, czyli aż 5 dni po stosunku. W obu przypadkach czas ma kluczowe znaczenie. Szybkie zażycie tabletki zwiększa szansę na uniknięcie ciąży.
Tabletka dzień po. Skuteczność, a owulacja
Tabletka dzień po działa przede wszystkim poprzez opóźnienie owulacji. Jeśli jednak owulacja już się rozpoczęła, tabletka może nie zadziałać. Ulipristal ma przewagę nad levonorgestrelem, ponieważ może skuteczniej opóźniać owulację nawet wtedy, gdy jest blisko jej rozpoczęcia. Niemniej jednak, jeśli owulacja już nastąpiła, tabletka może nie zapobiec zapłodnieniu. W takich sytuacjach, jeżeli nie mamy pewności co do stanu faktycznego, koniecznie powiedzmy o swoich obawach lekarzowi. Być może zaleci nam on inną, skuteczna metodę.
Skuteczność tabletki dzień po, a waga ciała kobiety
Badania sugerują, że skuteczność niektórych tabletek dzień po, zwłaszcza zawierających levonorgestrel, może być obniżona u kobiet o wyższej masie ciała. Zakłada się, że graniczną wartością tej skuteczności jest BMI powyżej 30. Choć nie ma jednoznacznych wytycznych, kobiety o wyższym BMI mogą rozważyć zastosowanie ulipristalu. Jest to kolejny ważny powód ku temu, aby każdy przypadek zażycia tabletki dzień po, traktować indywidualnie. O każdym wątpliwościach powinniśmy porozmawiać z lekarzem. Konsultacja jest nieodłącznym elementem porady medycznej podczas wizyty w gabinecie, wykorzystajmy więc ten czas jak najlepiej.
Tabletka dzień po – skuteczność przy przyjmowaniu innych leków
Tabletka dzień po jest preparatem o precyzyjnym zastosowaniu. Może jednak ona nie działać zgodnie z założeniami, jeżeli przyjmuje się ją razem z innymi lekami. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju leki przeciwpadaczkowe, takie jak np. karbamazepina, fenytoina. Przeciwskazania mogą wystąpić również, gdy pacjentka przyjmuje leki na HIV, a konkretnie efawirenz. Niektóre antybiotyki, takie jak ryfampicyna, podobnie jak wyżej wymienione leki, również wpływają na skuteczność tabletek. Co ciekawe i nie do końca oczywiste, hamownie skuteczności tabletki dzień po mogą powodować również zioła. Ziele dziurawca, popularny suplement stosowany przy depresji, może przyśpieszać metabolizm hormonów zawartych w tabletce, zmniejszając jej skuteczność. Jeżeli przyjmujemy którykolwiek z tych leków, warto skonsultować się z lekarzem, który może doradzić inną formę antykoncepcji awaryjnej.
Tabletka dzień po skuteczność, a błędy w przyjęciu tabletki
Tabletka dzień po wykaże się wysoką skutecznością, jeżeli przyjmiemy ją zgodnie z zaleceniami i instrukcjami producenta. Niewiedza w tym zakresie może prowadzić do nieświadomych pomyłek, które mogą znacząco obniżyć skuteczność tabletki. Warto pamiętać, iż pomimo większość tabletek można przyjmować niezależnie od posiłków, niektóre mogą wywołać nudności, a wymioty w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki mogą zmniejszyć jej skuteczność. W takim przypadku zaleca się przyjęcie kolejnej dawki. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących drugiej dawki, w przypadku starszych dwudawkowych preparatów, to drugi, niezwykle ważny aspekt. Jeśli pominięto drugą dawkę lub została przyjęta zbyt późno, skuteczność może być obniżona.
Błędne rozumienie działania tabletki
Tabletka dzień po nie jest metodą aborcyjną i nie działa, jeśli doszło już do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Jest skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie zażyta przed zapłodnieniem. Z tego powodu jej skuteczność maleje wraz z czasem, który upłynął od stosunku. Warto pamiętać, że tabletka dzień po chroni tylko przed ciążą związaną z jednym, konkretnym stosunkiem. Jeśli dojdzie do kolejnych stosunków bez zabezpieczenia po jej zażyciu, ryzyko ciąży istnieje, ponieważ tabletka nie chroni przed przyszłymi stosunkami.
Tabletka dzień po – skuteczność. Co war to zapamiętać?
Tabletka dzień po, to skuteczna metoda antykoncepcji awaryjnej, ale jej poprawne działanie zależy od wielu czynników. Do najważniejszych zaliczamy czas zażycia tabletki po stosunku, fazę cyklu, wagę ciała, interakcję z innymi lekami oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących jej przyjmowania. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia, warto jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku zażyć tabletkę oraz skonsultować się z lekarzem w przypadku wątpliwości co do jej skuteczności lub bezpieczeństwa. Co istotne, zrozumienie, jak działa tabletka dzień po, i jakie czynniki mogą wpływać na jej skuteczność, pomoże podejmować świadome decyzje w sytuacjach awaryjnych i lepiej zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą. Jeżeli jesteś kobietą w wieku powyżej 35 lat, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się, jakie metody antykoncepcji stosują pacjentki w Twoim wieku.