Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Mięśniaki macicy i wszystko co trzeba o nich wiedzieć!

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Mięśniaki macicy, znane również jako włókniaki macicy, są guzami o łagodnym charakterze. Choć zazwyczaj są one nieszkodliwe, mogą powodować różne objawy i prowadzić do komplikacji. Wszystko zależy od ich konkretnej lokalizacji, a także od wielkości. Zrozumienie przyczyn, objawów i opcji leczenia jest istotne dla kobiet, które zmagają się z tym schorzeniem. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić najważniejsze informacje, które warto poznać. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny schorzenia

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są do końca zrozumiałe. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać ich występowanie. Do najważniejszych należy zaliczyć wiek. Mięśniaki są najczęstsze u kobiet w wieku rozrodczym, między 30. a 40. rokiem życia. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, w tym między innymi nadmierna ekspozycja organizmu na estrogen. Mięśniaki mogą powstać również z powodu otyłości, a także braku aktywności fizycznej. 

 

Skoro znamy już przyczyny schorzenia, warto pochylić się nad objawami, które mu towarzyszą. Należy zaznaczyć, iż objawy mogą różnic się od siebie w zależności od lokalizacji i wielkości guzów. najczęstszymi objawami są obfite i bolesne miesiączki, a także towarzyszące im nieregularne krwawienia pomiędzy miesiączkami. Pacjentki, u których zdiagnozowano schorzenie bardzo często uskarżają się na ból dolnej części pleców i brzucha, najczęściej występujące podczas stosunku płciowego. Inne objawy to problemy z oddawaniem moczu, w przypadku gdy mięśniak uciska pęcherz. 

Diagnoza mięśniaków macicy

Diagnoza mięśniaków macicy wymaga oceny przez lekarza specjalisty. Najczęstszymi badaniami stosowanymi do postawienia właściwej diagnozy są badania fizykalne, podczas których lekarz może wyczuć powiększoną macicę lub guzy. Równie często stosuje się badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (TK), które pozwalają na wizualizację guzów. Można przeprowadzić również dodatkowe badanie jakim jest histeroskopia, która umożliwia bezpośrednią wizualizację wnętrza macicy za pomocą cienkiego teleskopu wprowadzonego przez szyjkę macicy.

Metody leczenia schorzenia

Wybór odpowiedniej i skutecznej metody leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia, ale również od wieku pacjentki, a także jej planów dotyczących przyszłego zajścia w ciążę. Jeżeli mięśniaki są małe i nie powodują objawów, lekarz może zalecić monitorowanie bez interwencji medycznej. W celu łagodzenia objawów przepisuje się leki przeciwbólowe, ale bardzo często pacjentki cierpiące na schorzenie powinny rozpocząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Pomagają one bowiem z jednej strony łagodzić ból, ale również mogą wpłynąć na zmniejszenie rozmiaru guzów. Jeżeli mięśniak przybrał duże rozmiary, zaleca się wszczęcie procedur chirurgicznych, takich jak miomektomia (usunięcie mięśniaków zachowując macicę) lub histerektomia (całkowite usunięcie macicy).

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy mięśniaki macicy są groźne?
    Większość mięśniaków macicy jest łagodna, ale w niektórych przypadkach mogą one prowadzić do powikłań, takich jak obfite krwawienia lub ucisk na sąsiednie narządy.
  2. Czy schorzenie może doprowadzić do niepłodności?
    Mięśniaki mogą wpływać na płodność, szczególnie jeśli znajdują się w okolicy jamy macicy lub szyjki, ale nie zawsze prowadzą do niepłodności.
  3. Czy mięśniaki macicy mogą być leczone bez operacji?
    Tak, w niektórych przypadkach monitorowanie lub terapia farmakologiczna może być skuteczna bez konieczności interwencji chirurgicznej.
  4. Czy mięśniaki macicy mogą zniknąć same przez się?
    W niektórych przypadkach mięśniaki mogą zmniejszyć swoją wielkość lub zniknąć po menopauzie, kiedy poziom estrogenów spada.

Pamiętaj!

Pamiętaj, że skonsultowanie się z lekarzem specjalistą jest kluczowe dla właściwej diagnozy i leczenia. Działanie na podstawie porady lekarskiej jest zawsze zalecane. Z tego miejsca serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami w naszym poradniku. Znajdziecie w nich między innymi wskazówki jak rozpoznać i wyleczyć zapalenie jajowodów. Zachęcamy również do skorzystania z oferty localhost

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793