Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Skąd się bierze migrena i jak radzić sobie z nieznośnym bólem?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Migrena to rodzaj bardzo silnego bólu głowy, któremu towarzyszy szereg równie nieprzyjemnych objawów. Jest to dolegliwość niezwykle uciążliwa, gdyż w odróżnieniu do zwykłego bólu głowy, migrena potrafi utrzymywać się nawet kilka dni. Ze względu na jej różny stopień nasilenia, a także tolerancję na ból, która jest indywidualną kwestią każdego z nas, jedni mogą przejść sytuację łagodniej, podczas gdy inni nie mogą wstać z łóżka. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się migrenie, a także spróbujemy powiedzieć nieco więcej o jej przyczynach. Zapraszamy do lektury!

Skąd się bierze migrena?

Migrenowe bóle głowy mają wiele czynników i możliwych przyczyn występowania. Bezpośrednia przyczyna powstania migreny może być inna u każdej osoby. Jednak lekarze są zgodni co do faktu, iż akceleratorem do wystąpienia tego rodzaju bólu są po prostu czynniki środowiskowe. Ich zakres może być bardzo szeroki. Jedni mogą odczuwać ból głowy ze względu na zmieniające się warunki pogodowe, na przykład nagłe skoki ciśnienia atmosferycznego. Inni w specyficznych okolicznościach będą źle znosili hałas, temperaturę lub światło.

 

Równie często co czynniki środowiskowe, lekarze wymieniają skłonności dziedziczenia. Jeżeli w naszej rodzinie nasi dziadkowie lub rodzice chorowali często na migrenę, jest bardzo prawdopodobne, że przypadłość taka pojawi się również u nas. Nie jest to jednak regułą. Kolejnym czynnikiem, który powoduje migrenę jest stres, zarówno ten chwilowy jak i permanentny. Sytuacje stresogenne, ale także zmęczenie psychiczne i fizyczne mogą wyzwolić migrenę.

Jakie są objawy?

Objawy migreny są niezwykle silne i błyskawicznie prowadzą do ogromnego dyskomfortu. Głównym objawem jest bardzo intensywny, często jednostronny ból głowy. Ból jest często tak silny, iż towarzyszą mu nudności i wymioty. Chorzy mają bardzo zwiększoną wrażliwość na światło oraz na wszelkiego rodzaju hałasy. Podczas migreny mamy wrażenie, że każdy, najmniejszy nawet ruch głową sprawi nam niewyobrażalny ból, dlatego też nasze ruchy są automatycznie spowolnione, wręcz ograniczone do niezbędnego minimum.

 

Aby skutecznie pozbyć się bólu zaleca się stosowanie silnych leków przeciwbólowych, a także przeciwwymiotnych. Przypadłość, w zależności od czynników zewnętrznych, ale również od predyspozycji samego pacjenta trwa od 5 godzin do nawet 3 dni. Dlatego warto dać sobie dużo przestrzeni do odpoczynku i regeneracji. Aby skutecznie walczyć z migreną w celu jej długotrwałego wyeliminowania z naszego życia, warto jest rozważyć klika czynników. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma nasza dieta i rodzaj przyjmowanego jedzenia. Zdrowa i regularna dieta wzmocni nasz organizm, co może zmniejszyć częstotliwość występowania ataków. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradami na temat popularnych schorzeń i chorób. W naszym poradniku znajdziecie kilkadziesiąt artykułów, które w łatwy i przyjemny sposób wyjaśniają i uczą sposobu radzenia sobie z każdym z nich.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793