Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Rak macicy – jak go rozpoznać i jak skutecznie z nim walczyć?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Rak to diagnoza, która bez względu na podłoże i stopień zaawansowania potrafi wywołać w każdym z nas najgorsze myśli. Nic dziwnego. Nowotwory przybierają różne formy, a my nierzadko słyszymy jak wielkie komplikacje w życiu innych osób ta choroba potrafi wywołać. Nie zawsze jednak rak musi oznaczać najgorsze. Rak macicy jest jednym z tych przykładów. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet, jednak odpowiednio wcześnie wykryty i leczony skutecznymi metodami, ma wysoką szansę na wyleczenie. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje o tej chorobie, a także przedstawić je w czytelnej i łatwej do przyswojenia formie. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny raka macicy

Możemy wyodrębnić kilka głównych czynników rozwoju choroby. 

  • Najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia nowotworu są kobiety w wieku powyżej 50 lat.
  • Często przyczyną wspomagającą wystąpienie nowotwory jest otyłość.
  • Nadmierna ekspozycja na estrogeny, zwłaszcza w okresie menopauzy.
  • Nieprawidłowe stężenia hormonów w organizmie, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS).
  • Niewłaściwie kontrolowane lub nieleczone zaburzenia hormonalne, takie jak na przykład cukrzyca.
  • Historia rodziny związana z rakiem macicy lub genetyczne predyspozycje, takie jak zespół Lyncha. Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na nowotwór macicy, powinnaś badać się częściej.

Najczęstsze objawy raka macicy

Niektóre objawy raka macicy na pierwszy rzut oka możemy pomylić chociażby z objawami, jakie występują podczas zapalenia jajników. Są one również zbieżne z objawami jakie pojawiają się przy mięśniakach macicy. Tym bardziej, jeżeli zdiagnozujemy je u siebie, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby przeprowadzić dalsze, bardziej kompleksowe badania. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, szczególnie po menopauzie. Bardzo często są to również  obfite lub nieprzewidywalne krwawienia między miesiączkami. Pacjentki równie często uskarżają się na bóle w dolnej części brzucha lub pleców, które nasilają się wyraźnie podczas stosunku płciowego. Niepokojącymi objawami powinny być dla nas również nagła utrata masy ciała i zmęczenie.

Diagnoza raka macicy

Diagnoza choroby wymaga oceny przez lekarza specjalistę i może obejmować badania podczas którego lekarz może wyczuć nieprawidłowości w narządach płciowych. Z pewnością lekarz zaleci badania obrazowe takie jak ultrasonografia, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), w celu oceny struktury macicy. Zaleca się również biopsję, która polega na pobraniu próbki tkanki do analizy pod mikroskopem w celu potwierdzenia obecności komórek nowotworowych.

Jak leczyć chorobę?

Opcje leczenia zależą od stopnia zaawansowania nowotworu i ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Jedną z możliwości jest chirurgiczne usuniecie nowotworu, które może obejmować histerektomię (usunięcie macicy) lub procedury zachowujące macicę, jeśli nowotwór jest wczesny. Lekarz może zalecić radioterapię, polegającą na stosowaniu promieniowania w celu zniszczenia komórek nowotworowych, lub chemioterapię, czyli przyjmowanie leków przeciwnowotworowych w celu zahamowania wzrostu nowotworu lub eliminacji komórek nowotworowych.

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy rak macicy jest dziedziczny?
    Niektóre przypadki choroby mogą mieć podłoże genetyczne, szczególnie w przypadku zespołu Lyncha, ale większość przypadków nie jest dziedziczna.
  2. Czy mogę uniknąć raka macicy?
    Istnieją pewne czynniki ryzyka, które można kontrolować, takie jak utrzymanie zdrowej masy ciała i regularne badania kontrolne u lekarza, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka macicy.
  3. Jakie są szanse na wyleczenie?
    Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie zwiększają szanse na całkowite wyleczenie.
  4. Czy mogę zachować płodność po leczeniu raka macicy?
    W przypadku niektórych procedur zachowujących macicę istnieje możliwość zachowania płodności, ale każdy przypadek jest unikalny i wymaga indywidualnej oceny przez lekarza.

Ważne

Jeśli pilnie potrzebujesz skontaktować się z lekarzem, skorzystaj z konsultacji telefonicznej. W czasie rozmowy lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, zaproponuje odpowiednie leczenie oraz udzieli konkretnej pomocy. Doktor może również wystawić potrzebne dokumenty, takie jak: e-recepta, zwolnienie lekarskie online czy skierowanie. Zajrzyj na localhost i umów się na konsultację online.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793