
Rak tarczycy – poznaj niepokojące objawy nowotworu
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazNowotwory to jedne z najbardziej groźnych dla ludzkiego życia chorób. Bez względu na to, czy mówimy o nowotworze łagodnym czy złośliwym, jego pojawienie się w naszym organizmie zawsze wzbudza uzasadniony niepokój. my natomiast chcemy jak najszybciej pozbyć się nowotworu, lub poddać się błyskawicznemu leczeniu. Wszak czas w przypadku tak poważnych schorzeń odgrywa najważniejszą rolę. Rak tarczycy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów układu hormonalnego, ale zazwyczaj ma stosunkowo dobrą prognozę w porównaniu z innymi nowotworami. Tarczyca, gruczoł położony u podstawy szyi, pełni kluczową rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, dlatego też zrozumienie objawów, metod diagnozy oraz dostępnych opcji leczenia jest niezwykle istotne. W tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane objawy tej przypadłości, a także podpowiemy jak leczyć nowotwór.
Objawy raka tarczycy
Objawy raka tarczycy mogą być różnorodne, zarówno pod katem ich charakteru jak i nasilenia. Do tych najbardziej powszechnych objawów możemy zaliczyć pojawienie się guza lub guzów w okolicy tarczycy. Guzy te są najczęściej wyczuwalne podczas badania palpacyjnego szyi. Guzy mogą często powodować odczuwalny ból lub dyskomfort w okolicy szyi. Mogą pojawić się trudności w przełykaniu, a także uczucie ucisku w gardle. Nowotworowi tarczycy towarzyszy często powiększenie węzłów chłonnych.
Jak diagnozuje się raka tarczycy i jak się go leczy?
Diagnoza raka tarczycy opiera się na przeprowadzeniu serii badań, w tym między innymi wspomniane wyżej badanie palacyjne szyi. Podczas tego badania lekarz może ocenić powiększenie węzłów chłonnych lub wyczuć guzy. Jednak bardziej miarodajnym badaniem jest badanie obrazowe – ultrasonografia, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). Badania obrazowe dają możliwość skutecznego zajrzenia w kolejne warstwy naszego ciała, a tym samym pozwalają uzyskać pełny, trójwymiarowy obraz ewentualnych guzów i ich rozmiarów. W diagnozie wykorzystuje się również biopsję, podczas której pobierany jest fragment tkanki do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia obecności raka.
Opcje leczenia mogą obejmować natomiast szereg czynności, w zależności od zaawansowania raka. Te najbardziej zaawansowane guzy najczęściej poddaje się chirurgicznemu usunięciu tarczycy. Można ja usunąć częściowo lub w całości, jeżeli jest taka konieczność. Bardzo często stosuje się również radioterapię, która może być stosowana zarówno przed, jak i po operacji w celu zniszczenia ewentualnych pozostałych komórek nowotworowych. Niektórym pacjentom podaje się też jod promieniotwórczy w celu niszczenia komórek rakowych tarczycy.
Najczęściej zadawane pytania
- Czy rak tarczycy jest dziedziczny?
Istnieje pewne ryzyko dziedziczenia predyspozycji do raka tarczycy, ale większość przypadków nie ma podłoża genetycznego. - Czy rak tarczycy jest chorobą zakaźną?
Nie, rak tarczycy nie jest chorobą zakaźną i nie można go przenosić poprzez kontakt z osobą chorym. - Czy po usunięciu tarczycy pacjent będzie musiał przyjmować leki hormonalne?
Tak, po operacji pacjent będzie musiał przyjmować leki hormonalne w celu zastąpienia brakujących hormonów tarczycy. - Czy rak tarczycy można wyleczyć?
Wiele przypadków raka można skutecznie leczyć, zwłaszcza gdy zostanie on zdiagnozowany we wczesnym stadium.
Pamiętaj, że w przypadku doświadczania jakichkolwiek objawów ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia.
Skonsultuj się z endokrynologiem na localhost
Jeżeli potrzebujesz pilnie porady lekarza, skorzystaj z konsultacji telefonicznej. W czasie rozmowy specjalista przeprowadzi wywiad zdrowotny, zaproponuje odpowiednie leczenie oraz udzieli konkretnych zaleceń. Lekarz może także wystawić niezbędne dokumenty, takie jak: e-recepta, e-zwolnienie czy skierowanie. Zajrzyj na localhost i umów się na konsultację online.