
Recepta Internetowa vs recepta tradycyjna. Poznaj kluczowe różnice.
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazRecepta Internetowa, podobnie zresztą jak e-medycyna, coraz skuteczniej przekonuje do siebie nowych pacjentów. Z rozwiązania tego korzystają zarówno młode, doskonale obeznane w nowoczesnych technologiach osoby, jak również i starsze pokolenia – nasi rodzice oraz dziadkowie. Fenomen recepty Internetowej polega na tym, że przekonuje ona do siebie swoich sceptyków natychmiast, już po pierwszym skorzystaniu z usługi. Nic dziwnego. E-recepta daje pacjentom naprawdę wiele wymiernych korzyści, nie tylko tych zdrowotnych, ale również tych organizacyjnych. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najważniejsze aspekty dotyczące recepty Internetowej, a także jej tradycyjnego odpowiednika. W dalszej części artykułu poznasz podstawowe różnice między nimi, dzięki czemu kolejnym razem będziesz mógł łatwiej i skuteczniej podjąć decyzję, z którego rozwiązania skorzystasz. Zapraszamy do lektury!
Recepta Internetowa vs recepta tradycyjna – proces pozyskiwania
Aby uzyskać tradycyjną receptę, pacjent musi osobiście udać się do lekarza. Wizyta w gabinecie lekarskim zwykle wymaga wcześniejszego umówienia się na spotkanie. Często jest to nieosiągalne w dniu wizyty, z powodu braku dostępności wolnych miejsc. Dzwoniąc we wtorek popołudniu, może okazać się, że pierwszy wolny termin to środa rano. Wizyta w przychodni zdrowia tego samego, lub kolejnego dnia często wiąże się z dużą ilością czasu poświęconego na dojazd i oczekiwanie w kolejce. Po konsultacji lekarz wypisuje receptę w systemie medycznym, a my otrzymujemy specjalny, papierowy druczek. Jest to recepta, z którą następnie udajemy się do apteki w celu wykupienia leków.
Uzyskanie recepty Internetowej jest procesem znacznie bardziej zautomatyzowanym i wygodnym. Pacjent może skonsultować się z lekarzem online, często za pomocą platform telemedycznych. Po krótkiej konsultacji, lekarz wystawia receptę elektroniczną, która jest zapisywana w systemie medycznym. Pacjent otrzymuje kod recepty, który może przedstawić w aptece, aby odebrać leki. Cały proces jest nieporównywalnie szybszy i inicjowany przez pacjenta w dogodnej dla niego chwili. To pacjent decyduje, czy ma czas na rozmowę lekarzem, a nie odwrotnie.
Dostępność i wygoda. Punkt dla e-recepty
Tradycyjna recepta wymaga fizycznej obecności pacjenta w gabinecie lekarskim. Może być to szczególnie uciążliwe dla osób starszych, niepełnosprawnych lub mieszkających w odległych miejscach. Niestety, jeżeli chcemy pozyskać taką receptę musimy zarejestrować się w naszej przychodni. Nie możemy wejść do gabinetu lekarza tak po prostu. Jak doskonale wiemy, o tym, czy wizyta się odbędzie czy nie, decyduje kolejność zapisu do lekarza. Warto w tym miejscu podkreślić iż w danej przychodzi jest często jeden lekarz pierwszego kontaktu, który przyjmuje danego dnia. W większych miejscowościach lekarzy może być więcej, jednak bardzo często, zwłaszcza w sezonie zachorowalności, ilość chorych pacjentów jest znacznie większa, aniżeli lekarze są w stanie zbadać.
Recepty internetowe są niezwykle wygodne, szczególnie dla osób z ograniczoną mobilnością lub tych, którzy prowadzą intensywny tryb życia. Konsultacja online może być przeprowadzona z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, co eliminuje potrzebę dojazdu do przychodni. Dodatkowo, możliwość uzyskania recepty o dowolnej porze dnia i nocy zwiększa dostępność usług medycznych. Bardzo wiele platform oferujących usługi e-medyczne oferuje swoje usługi w trybie 24/7, co gwarantuje całodobową dostępność lekarzy i konsultacji.
Koszty
Wiele osób korzystając z usług Narodowego Funduszu Zdrowia uważa, że skoro są ubezpieczeni w funduszu, to nie opłaca im się korzystać z usług portali e-medycznych. Według nich generuje to dodatkowe, zbędne i niepotrzebne koszty. Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, iż o ile sama wizyta w gabinecie jest faktycznie bezpłatna, to jednak istnieją dodatkowe koszty ukryte. Możemy do nich zaliczyć na przykład koszty dojazdu do ośrodka zdrowia. Mogą one wynikać z ilości zużytego paliwa, kosztów taksówki lub biletów komunikacji miejskiej. W większych miastach często konieczne jest również zaparkowanie w strefie płatnego parkowania.
Jednak tym, co ma największą wartość jest nasz czas. Jeżeli pracujemy na przykład zdalnie, bardzo często nasza praca rozliczana jest na postawie wykonanych przez nas określonych zadań. Tym samym każda godzina naszej pracy ma swoją wartość. Wizyta u lekarza, po podsumowaniu czasu spędzonego na infolinii w celu zarejestrowania się na wizytę, następnie drodze do gabinetu, czasu oczekiwania, czasu na samą wizytę, a także czasu powrotu, sumarycznie może wynosić kilka godzin. Koszt konsultacji online przy pomocy platform medycznych to kwoty sięgające średnio około 60 złotych. W cenie tej otrzymujemy gwarancję niezwykle profesjonalnej, szybkiej i bezstresowej usługi, jaką jest konsultacja z możliwością otrzymania e-recepty. Osoby ceniące swój czas z pewnością docenią również prędkość z jaką zrealizują swoje zapotrzebowanie. Porównując długie godziny poświęcone na metodę tradycyjną to tych kilkunastu minut spędzonych na teleporadzie, z pewnością dużo osób wybierze ta nowoczesną metodę.
Kilka słów na koniec
Pozyskanie recepty Internetowej i tradycyjnej finalnie doprowadzą nas do tego samego celu – wyjdziemy z apteki z lekami przepisanymi przez lekarza. Jeden i drugi sposób jest tak naprawdę niezawodny i z każdej metody codziennie korzystają tysiące pacjentów. Jeżeli jesteśmy tradycjonalistami, wolimy osobisty kontakt z lekarzem, lub po prostu nie ufamy nowoczesnym technologiom powinniśmy pamiętać, że nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Warto jednak kolejnym razem sięgnąć po nowoczesne rozwiązanie, aby przekonać się na własnej skórze, jaką przewagę dają nam w życiu platformy e-medyczne. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, gdyż na przykład obawiamy się, że nie poradzimy sobie z zamówieniem konsultacji przez Internet, warto poprosić o pomoc osobę, dla której Internet nie stanowi żadnej tajemnicy. E-medycyna daje również szereg innych możliwości takich jak pozyskiwanie skierowań na badania oraz zwolnień lekarskich. Sprawdź nasz poradnik, aby poznać szczegóły tych rozwiązań.