
Skierowanie RTG online – jak je zdobyć, ile to kosztuje i ile trwa czasu?
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazByć może zastanawiasz się, jak zdobyć skierowanie na RTG bez wychodzenia z domu? A może słyszałeś od znajomych, że można to zrobić przez Internet, ale sam nigdy tego nie próbowałeś? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! W dobie cyfryzacji wiele usług medycznych przeniosło się do świata online, w tym również możliwość uzyskania skierowania na RTG. W dzisiejszym artykule opiszemy, jak przebiega proces uzyskania skierowania na RTG online poprzez konsultację z lekarzem NFZ, a także przez prywatne portale medyczne. Dowiesz się również, ile to kosztuje i jak długo trwa. Zapraszamy do lektury!
Skierowanie na RTG w drodze konsultacji z lekarzem NFZ
Uzyskanie skierowania na badanie RTG na odległość, jest możliwe tak naprawdę na kilka sposobów. Jednym z nich jest możliwość przeprowadzania rozmowy telefonicznej z lekarzem. Aby taka teleporada doszła do skutku, powinniśmy zainicjować kontakt poprzez zapisanie się na wizytę lekarską w przychodni. Wystarczy, że zadzwonimy na rejestrację, a następnie zgłosimy chęć odbycia teleporady z lekarzem. Konsultantka na infolinii poda nam pierwszy możliwy termin takiej rozmowy, a jeżeli będzie on dla nas korzystny, zapisze nas na teleporadę. W wyznaczonym dniu i o wyznaczonej porze, lekarz skontaktuje się z nami i przystąpi do przeprowadzenia wywiadu medycznego. Jeżeli faktycznie zajdą przesłanki do konieczności wystawienia nam skierowania na rentgen, lekarz wprowadzi niezbędne informacje do systemu medycznego. Następnie otrzymamy od lekarza kod PIN do naszego skierowania. Kod ten należy następnie użyć w docelowej placówce medycznej, rejestrując się już na finalne badania.
Zaletą wyboru takiej drogi pozyskania skierowania na RTG jest fakt, iż teleporada będzie bezpłatna. Jeżeli tylko jesteśmy ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, możemy oczekiwać nieodpłatnego kontaktu ze strony lekarza. To z czym musimy się liczyć to długi czas oczekiwania na zrealizowanie teleporady. Bardzo rzadko udaje się znaleźć wolny termin na ten sam dzień. Z reguły pierwsze wolne miejsca dostępne są w dni kolejnym, a w przypadku gdy sezon zachorowalności jest wysoki, czas oczekiwania może wynieść nawet dwa dni. Jeżeli wiec zależy nam na czasie, warto rozważyć druga opcję, czyli skierowanie RTG online.
Skierowanie RTG online przez prywatne portale medyczne
I w tym właśnie miejscu do akcji wkracza nowoczesna e-medycyna. W sieci możemy znaleźć bowiem portale Internetowe, na których możemy zamówić konsultację z lekarzem. Jednym z takich porali jest ten, na którym znajdujesz się obecnie – Radamed.pl. Droga pozyskania skierowania RTG jest tutaj troszkę odmienna od wyżej opisanej, chociaż znajdziemy również sporo części wspólnych. Przede wszystkim inaczej wygląda proces rejestracji na wizytę. Musimy wypełnić dedykowany formularz medyczny, podając niezbędne dane personalne, a także te dotyczące naszego stanu zdrowia i oczekiwań od konsultacji. Następnie konieczne jest opłacenie wizyty szybkim przelewem. Teraz pozostaje nam wyłącznie oczekiwanie na kontakt zwrotny od lekarza. Ten skontaktuje się z nami niezwłocznie.
Następnie, podczas teleporady powinniśmy sumiennie i szczegółowo odpowiadać lekarzowi na wszystkie jego pytania. Możemy spodziewać się pytań dotyczących celu i faktycznej potrzebny otrzymania skierowania, a także tych dotyczących historii naszej choroby. Jeżeli lekarz stwierdzi zasadność wystawienia skierowania, wprowadzi do systemu niezbędne dane. My natomiast otrzymamy na nasz numer telefony wiadomość SMS z kodem PIN, niezbędnym do zrealizowania skierowania w wybranej placówce medycznej. W przeciwieństwie do wizyt i konsultacji NFZ, pozyskanie skierowania RTG online jest płatne. Tym co zyskujemy jednak jest czas. W niektórych przypadkach możemy zyskać kilka godzin, a w tych bardziej ekstremalnych nawet kilka dni! Koszt pozyskania skierowania waha się zazwyczaj pomiędzy 50, a 100 złotych w zależności od wybranej platformy medycznej. Wybierając jednak tą metodę, możemy w ciągu kilkudziesięciu minut nie tylko uzyskać skierowanie, ale nawet zapisać się na badanie RTG w specjalistycznej placówce.
Którą opcję warto wybrać?
Odpowiadając na to pytanie raz jeszcze odniesiemy się do zasadniczej różnicy, jaką daję dwie opcje, czyli do czasu. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu procesu badania i liczy się dla nas każda godzina, wybór portalu e-medycznego będzie rozwiązaniem najlepszym i uzasadnionym. Jeżeli jednak czujemy lub wiemy, że możemy poczekać i chwila zwłoki z badaniem nie wpłynie negatywnie na nasz stan, możemy również skorzystać z opcji jaką oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto podkreślić, że bez względu na nasz wybór, po drugiej stronie słuchawki lub monitora, zawsze zasiada lekarz, profesjonalista w swoim fachu. Mamy więc gwarancję sprawnie i skutecznie przeprowadzonej porady medycznej, a także konsultacji, które przyniosą spodziewane rezultaty.
RTG online – Podsumowanie
Uzyskanie skierowania na RTG online jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć konieczności osobistej wizyty w przychodni. Możesz skorzystać z usług w ramach NFZ lub zdecydować się na prywatne portale medyczne, w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji w tym temacie, zerknij koniecznie do pozostałych artykułów w naszym poradniku. Znajdziesz tam dużo przydatnych wskazówek i informacji, które opisują jak działa telemedycyna.