
Czym jest skręt jądra i co go powoduje?
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazSkręt jądra to stan naglący, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Dochodzi do niego, gdy jądro (jedna z dwóch męskich gonad znajdujących się w mosznie) obraca się wokół swojej osi, co prowadzi do skręcenia nasieniowodu. Skręcenie to może zablokować przepływ krwi do jądra, co skutkuje bólem, obrzękiem oraz nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Jeżeli nie zostanie szybko leczone, może dojść do trwałego uszkodzenia jądra z powodu niedokrwienia, co w skrajnych przypadkach może wymagać jego usunięcia. W dzisiejszym wpisie zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tej przypadłości.
Przyczyny i objawy skrętu jądra
Przyczyny mogą tak na prawdę wystąpić z wielu różnych, niezależnych od siebie powodów. Najczęstszymi przyczynami są indywidualne zaburzenia anatomiczne, które sprawiają, że jedno lub oba z jąder są bardziej ruchome niż normalnie. Do skrętu mogą doprowadzić również urazy jąder, spowodowane na przykład w wyniku upadków, uderzeń, lub innych, nagłych wypadków. Niektóre aktywności fizyczne również mogą sprzyjać nagłych ruchom jąder. Odnotowuje się także przypadki stwierdzenia nieprawidłowości w układzie powrózków nasiennych.
Objawy skrętu jądra są niesamowicie nieprzyjemne i z pewnością nie mogą pozostać niezauważone. Objawy mogą obejmować nagły i intensywny ból jądra, który może promieniować do brzucha lub miednicy. Bólowi towarzyszy często spuchnięcie jądra lub moszny, a także czerwono-fioletowe zabarwienie skóry moszny. Jeżeli schorzenie przybiera na sile, możemy odczuwać nudności i wymioty, a także wysoką gorączkę.
Diagnoza i sposoby leczenia skrętu jądra
Diagnoza wymaga szybkiej oceny przez lekarza. Im szybciej zgłosimy się do doktora, tym większe szanse dajemy sobie na mniej inwazyjne sposoby leczenia. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, w którym ocenia jądro i ocenia objawy. Często zaleca się badania obrazowe, takie jak ultrasonografia w celu uzyskania trójwymiarowych obrazów narządów wewnętrznych. Możemy również odbyć badania laboratoryjne, takie jak badania krwi, które mogą pomóc w wykluczeniu innych przyczyn bólu jądra.
Leczenie schorzenia koniecznie należy wdrożyć natychmiast. Najczęściej konieczna będzie operacja chirurgiczna polegającą na odkręceniu jądra i ustawieniu go w prawidłowej pozycji. Stosuje się również leczenie przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu pacjenta.
Najczęściej zadawane pytania
- Czy skręt jądra jest groźny?
Tak, jest on stanem nagłym, który może prowadzić do uszkodzenia tkanek jądra i utraty krążenia krwi, co wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. - Czy skręt jądra prowadzi do niepłodności?
Jeśli problem nie zostanie natychmiast zdiagnozowany i leczony, może wpłynąć na zdolność do produkcji spermy, co może zwiększyć ryzyko niepłodności. - Czy skręt jądra może się nawracać?
Tak, istnieje ryzyko nawrotu choroby zwłaszcza jeśli u pacjenta występują nieprawidłowości anatomiczne. - Czy skręt jądra może prowadzić do raka?
Uraz sam w sobie nie jest przyczyną raka, ale powikłania związane z nieleczonym skrętem jądra mogą zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworu.
Dowiedz się więcej na localhost
Na naszej stronie znajdziesz poradnik medyczny, z którego dowiesz się więcej o najczęściej spotykanych schorzeniach u mężczyzn i kobiet. Przedstawiamy także sposoby radzenia sobie z nimi, a także podpowiadamy co zrobić, aby dać sobie szybką szansę na wyzdrowienie.