Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Stwardnienie rozsiane – poznaj przyczyny oraz objawy choroby.

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Stwardnienie rozsiane to często spotykana choroba o podłożu neurologicznym. Niestety, jest to choroba o charakterze przewlekłym, a w przypadku gdy stopień jej zaawansowania się zwiększa, utrudnia ona codzienne funkcjonowanie pacjenta. W dzisiejszym artykule przybliżymy najważniejsze informacje dotyczące tego schorzenia. Zapraszamy!

Co powoduje stwardnienie rozsiane?

Powszechną przyczyną występowania choroby są zaburzenia układu odpornościowego, podczas których nasz system obronny atakuje osłonki mielinowe nerwów. Jest to niezwykle kluczowa struktura naszego układu nerwowego, ponieważ odgrywa ona pierwszoplanową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych. Na skutek zaniku mieliny dochodzi do zaburzeń przewodzenia, a nawet całkowitego przerwania przekazywania impulsów nerwowych. Duży wpływ na powstanie choroby ma również genetyka. Choć dziedziczenie choroby nie jest jednoznaczną przyczyną jej występowania, to jednak istnieją takie skłonności. Chorobę mogą wywołać również czynniki środowiskowe, takie jak brak witaminy D w organizmie, a także palenie tytoniu.

Jakie są pierwsze objawy choroby?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, którą ciężko jest rozpoznać na pierwszy rzut oka. Jej widoczne objawy można bardzo często pomylić i utożsamić z innymi, mniej obciążającymi i krótkotrwałymi czynnikami, takimi jak na przykład stres. Do głównych objawów możemy zaliczyć bowiem chroniczne zmęczenie, które staje się uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Często razem ze zmęczeniem mamy problemy z pamięcią, a także skupieniem naszej uwagi na jednym temacie. Zdarzają się również problemy z koncentracją i myśleniem. Są to objawy, które na pewnym etapie życia, na przykład stresującego okresu w pracy, może poczuć każdy z nas. Jeżeli utrzymują się one zbyt długo, warto zasięgnąć opinii u lekarza. 

Przy stwardnieniu rozsianym pojawiają się również często bardziej niepokojące objawy, takie jak zaburzenia wzroku. Możemy do nich zaliczyć ogólne osłabienie widzenia, bóle gałek ocznych lub tak zwane podwójne widzenie. Nasz szczególny niepokój powinny jednak wzbudzić problemy z koordynacją ruchową – utrata równowagi, przekładająca się na trudności w chodzeniu.

Jak postępować z chorobą?

Leczenie stwardnienia rozsianego wymaga podejścia zarówno farmakologicznego, jak również psychologicznego i terapeutycznego. Odpowiednie leki we właściwych dawkach pomagają w łagodzeniu objawów choroby, a także hamują jej postęp. Fizjoterapia i ćwiczenia fizyczne mogą natomiast pomóc w utrzymaniu i zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcji ruchowych. Wparcie bliskich, a także wsparcie psychologa są kluczowe, dla zachowania równowagi psychicznej, a także nadziei pacjenta na to, że z chorobą można żyć. Nie do końca tak jak do tej pory, ale dostosowując się do okoliczności, na które nie mamy wpływu. 

 

Zapraszamy do naszego poradnika medycznego, w którym przedstawiamy informacje o najważniejszych chorobach i schorzeniach, a także o tym, jak sobie z nimi radzić. Zachęcamy również do skorzystania z możliwości zamówienia konsultacji online z lekarzem, jeżeli widzicie u siebie niepokojące objawy.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793