
Udar mózgu – objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazUdar mózgu to jedna z najbardziej niebezpiecznych sytuacji zagrożenia życia, jaka może nas spotkać. Nigdy nie wiadomo, kiedy, a także komu i w jakich okolicznościach może się on przytrafić. Prawda jest jedna – w każdym przypadku, gdy istnieje nawet cień podejrzenia, że my sami lub nasi bliscy maja udar mózgu, musimy koniecznie i niezwłocznie wezwać pogotowie. Jak jednak poznać, czy to już jest ten właściwy moment? Na przestrzeni lat, podczas obserwacji tej przypadłości ustalono szereg objawów, które świadczą o wystąpieniu udaru. W dzisiejszym wpisie w naszym poradniku omówimy te objawy. Sprawdzimy także jakie są przyczyny udaru oraz omówimy sposoby zapobiegania ich wystąpieniu. Tym samym możemy dać sobie szasnę na szybsze i skuteczne otrzymanie pomocy, a także na szybsze leczenie. Zapraszamy do lektury!
Co to jest udar mózgu i jakie są jego objawy?
Udar mózgu ma miejsce w momencie, w którym przepływ krwi do części mózgu zostaje przerwany lub zatrzymany. Brak dopływu krwi, prowadzi bezpośrednio do uszkodzenia komórek mózgowych, a to z kolei może skutkować wieloma problemami i widocznymi trudnościami. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić nagłe, niespotykane wcześniej widoczne, lub odczuwalne zachowania. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć znaczne i nagłe osłabienie, lub utrata siły w jednej części ciała. W normalnych warunkach i okolicznościach, gdy opadamy z sił, dzieje się to stopniowo i w równomiernym rozłożeniu. W przypadku udaru, osłabienie możemy odczuwać wyłącznie po jednej stronie ciała, chociaż to nie jest regułą. Jeżeli jednak nagle zacznie boleć nas cała lewa strona ciała, powinno to wzbudzić naszą uwagę.
Kolejne objawy jakie mogą wystąpić razem z osłabieniem ciała, ale nie koniecznie, gdyż mogą wystąpić niezależnie, to nagła utrata lub znaczne osłabienie wzroku. Są to objawy bardzo niebezpieczne, natomiast ich wysępienia nie można pomylić ze zwykłym zmęczeniem lub bólem oka. Innymi objawami są problemy z mówieniem. Bardzo często osoba, która doświadcza udaru lub za chwilę go doświadczy nie może się wysłowić lub strasznie bełkocze. Ważne jest, aby zwracać uwagę na naszych bliskich, a w chwili w której widzimy, że występuje trudność w mówieniu, abyśmy natychmiast wzywali pogotowie ratunkowe. Do objawów udaru mózgu możemy zaliczyć również intensywny, bardzo nagły ból głowy, który pojawił się bez wyraźnej przyczyny.
Przyczyny udaru mózgu
Udary mózgu mogą być spowodowane przez różne czynniki. Nie ma bowiem tylko jednego powodu, który doprowadzić może do ostateczności. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć między innymi:
- Zakrzepica i niedrożność naczyń krwionośnych.
- Pęknięcie naczynia krwionośnego.
- Nieleczone, wysokie ciśnienie krwi.
- Lekceważona, lub nieleczona cukrzyca.
- Nadmierne, wieloletnie i nałogowe palenie tytoniu.
- Niezdrowa, trwająca latami dieta bogata w tłuszcze nasycone.
Jak możemy zapobiegać udarowi mózgu?
Nasze codzienne nawyki, a także odpowiedni styl życia, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. Możemy pomóc sobie dosłownie każdego dnia, poprzez wykonywanie prostych czynności, które powinny stać się częścią porannej lub wieczornej rutyny. Przede wszystkim powinniśmy regularnie kontrolować ciśnienie krwi, zwłaszcza wtedy, gdy występują przesłanki do podwyższonego ciśnienia. Regularne ćwiczenia całego ciała, połączone ze zdrową dietą bogatą w warzywa i owoce, to kolejny sposób, na zapobieganie udarom. Jednak najważniejsze co możemy zrobić dla samych siebie, to regularne badania okresowe. Badania pozwalają nam zawczasu zdiagnozować potencjalne problemy, a jeżeli zrobimy to odpowiednio szybko, możemy całkowicie się wyleczyć, zanim wystąpią komplikacje.
Udar mózgu – pytania i odpowiedzi
- Jakie są najczęstsze objawy udaru mózgu?
Najczęstsze objawy udaru mózgu to nagłe osłabienie lub utrata siły w jednej połowie ciała, utrata wzroku, problemy z mówieniem i intensywny ból głowy. - Jakie są główne czynniki ryzyka udaru mózgu?
Do głównych czynników ryzyka udaru mózgu należą wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu, cukrzyca, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. - Jak można zapobiegać udarom mózgu?
Zapobieganie udarom mózgu obejmuje utrzymanie zdrowego stylu życia, regularne badania lekarskie, kontrolowanie ciśnienia krwi i monitorowanie innych czynników ryzyka.
Podsumowanie
Pamiętaj, że w przypadku doświadczania jakichkolwiek objawów udarów mózgu najważniejszy jest czas reakcji, a także wezwanie pogotowia. Szybka reakcja i szybki telefon często mogą uratować nasze życie.
Jeśli potrzebujesz kontaktu z lekarzem, skorzystaj z telefonicznej konsultacji na Radamed.pl. Podczas rozmowy lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, przedstawi odpowiednie leczenie i udzieli konkretnych zaleceń. Dodatkowo, lekarz może elektronicznie wystawić niezbędne dokumenty, takie jak e-recepta, e-zwolnienie czy skierowanie. Zapraszamy!