Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Co wywołuje zaburzenia erekcji? Sprawdź istotne wiadomości!

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to trudność w utrzymaniu lub uzyskaniu odpowiedniej erekcji, która umożliwia satysfakcjonujący stosunek seksualny. Jest to problem, który dotyka wielu mężczyzn na różnych etapach życia i może mieć zarówno przyczyny fizyczne, jak i psychiczne. Zapoznaj się z przyczynami, objawami i sposobami leczenia dysfunkcji erekcji, aby lepiej zrozumieć tę kwestię.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mają bardzo różnorakie podłoże. U każdego mężczyzny mogą być spowodowane zupełnie innymi czynnikami. Na zaburzenia mają wpływ problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość i zaburzenia hormonalne. Każde z tych schorzeń potrafi oddziaływać bezpośrednio na możliwość osiągnięcia erekcji przez mężczyznę. Innymi czynnikami zdrowotnymi mogą być również zaburzenia neurologiczne, takie jak urazy rdzenia kręgowego, a także przebyte operacje miednicy czy choroby układu nerwowego. 

 

Zaburzeń erekcji możemy doszukiwać się również w aspektach psychologicznych. Należą do nich z jednej strony stres, stany lękowe i depresja. Z drugiej strony zaburzenia mogą być wywołane przez niepokój związany z wystąpieniem niepowodzenia seksualnego. Warto również pamiętać, że stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwcukrzycowych czy obniżających ciśnienie krwi może bezpośrednio przełożyć się na zaburzenia. 

Objawy zaburzeń erekcji

Objawy zaburzeń należą do kłopotliwych. Są one jednak oczywiste, gdyż każdy dotknięty zaburzeniami ma ich pełną świadomość. Najbardziej popularne objawy to trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji wystarczającej do odbycia stosunku seksualnego. Jest to również zmniejszenie libido, a także brak pożądania seksualnego.

Diagnoza i sposoby leczenia dysfunkcji erekcji

Diagnoza zaburzeń erekcji opiera się na wywiadzie medycznym, podczas którego lekarz przepytuje pacjenta w celu zidentyfikowania przyczyn fizycznych i psychicznych. Badanie może przybrać również wymiar fizykalny. Podczas takiego badania ocenia się stan zdrowia pacjenta i sprawdza się ewentualne zmiany w narządach płciowych. Często zaleca się i stosuje badania dodatkowe, takie jak badania krwi w celu sprawdzenia poziomu testosteronu, badania hormonalne, a także badanie penisa w warunkach stymulacji.

 

Leczenie może przybrać różne formy w zależności od zaobserwowanych objawów, a także stopnia zaawansowania dysfunkcji. Do najczęściej zalecanych sposobów możemy zaliczyć:

  • Terapię farmakologiczną, taką jak leki typu inhibitorów fosfodiesterazy-5, które poprawiają przepływ krwi do prącia i ułatwiają osiągnięcie erekcji.
  • Terapię psychoseksualną, która może pomóc w radzeniu sobie z czynnikami psychologicznymi.
  • Zmiany stylu życia, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu i palenie papierosów.
  • Terapię hormonalną w przypadku zaburzeń hormonalnych.
  • Terapię poznawczo-behawioralną w celu radzenia sobie ze stresem i lękiem związanym z problemami seksualnymi.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy zaburzenia erekcji są problemem wieku?
    Nie tylko. Choć ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku.
  2. Czy dysfunkcja erekcji jest uleczalna?
    Tak, w większości przypadków jest to stan, który można skutecznie leczyć za pomocą różnych metod terapeutycznych.
  3. Czy leki na receptę są jedyną opcją leczenia?
    Nie, istnieją także terapię nielekowe, takie jak terapia psychoseksualna, zmiany stylu życia i terapie poznawczo-behawioralne, które również mogą być skuteczne.
  4. Czy dysfunkcja erekcji może być spowodowana problemami emocjonalnymi?
    Tak, problemy emocjonalne, takie jak stres, lęk i depresja, mogą być jedną z przyczyn dysfunkcji erekcji.

Podsumowanie

Dysfunkcja erekcji to problem, który może wpłynąć na jakość życia i relacje seksualne. W przypadku wystąpienia problemów z erekcją, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania pomocy i wsparcia. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu, z których dowiesz się między innymi o opóźnionej ejakulacji, a także o przedwczesnym wytrysku. Zapraszamy do lektury!

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793