Całodobowa dostępność. Konsultacja nawet w 15 minut.

Powrót do artykułów

Zaburzenia hormonalne u kobiet – czym się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?

Zamów teraz

Jak powszechnie wiadomo, hormony odgrywają kluczową rolę w funkcji każdego człowieka. To właśnie one regulują i czuwają nad wyregulowaniem, a następnie nad właściwą pracą wielu funkcji organizmu. Aby być zdrowym, czuć się zdrowo i cieszyć się pełnią życia, warto jest wspomagać każdą możliwą metodą nasze hormony. Nieprawidłowości w ich wydzielaniu mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, począwszy od tych praktycznie niezauważalnych, przez takie powodujące dyskomfort, na zagrażających nam kończąc. Ważne jest zatem zrozumienie jak zaburzenia hormonalne u kobiet mogą wpływać na jakość naszego życia. W dzisiejszym artykule przybliżymy ten temat, omawiając niepokojące objawy, a także sposoby leczenia zaburzeń.

Objawy zaburzeń hormonalnych u kobiet

Objawy zaburzeń u kobiet mogą być różnorodne, gdyż dotykać mogą one wiele obszarów, począwszy od tych fizycznych, aż po stany depresyjne. Warto jest zatem kontrolować swój organizm, natomiast w przypadku nasilenia się poniższych objawów, zalecana jest rozmowa z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań. Najczęstsze objawy zaburzeń hormonalnych to:

  • Nieregularne cykle menstruacyjne, zwłaszcza wtedy, jeżeli do tej pory taki problem nie występował
  • Zmiany nastroju takie jak wybuchy złości, agresja i niczym nie spowodowana drażliwość
  • Zdolność do popadania w stany depresyjne lub wręcz przewlekła depresja
  • Zmiany w masie ciała, takie jak nadmierny przyrost wagi i ogromne problemu z utratą wagi
  • Trudności w zajściu w ciążę
  • Zmiany skórne, w tym nagły trądzik

Co powoduje zaburzenia hormonalne?

Nie ma jednej, głównej przyczyny zaburzeń, tak samo jak nie ma tylko jednego objawu. Na zaburzenia hormonalne bardzo często wpływa szereg wzajemnie uzupełniających się i działających na siebie czynników. Bardzo często do zaburzeń prowadzi nieprawidłowy styl życia, taki jak złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa higiena snu. Powodują one często nadmiar stresu, który również nie jest czynnikiem łagodzącym, a wręcz przyśpieszającym ryzyko zaburzeń. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy lub inne o podłożu hormonalnym same w sobie stanowią pewny rodzaj zaburzenia, są jednak katalizatorem do powstawania ich groźniejszych odmian. 

Sposoby leczenia zaburzeń hormonalnych u kobiet

Leczenie zaburzeń hormonalnych u kobiet zależy od przyczyny i indywidualnych potrzeb pacjentki. Aby skutecznie wyleczyć się z przypadłości, niezbędna jest bardzo mocna siła wewnętrzna, potrzebna do zaakceptowania na przykład zmiany diety na bardzo restrykcyjną. W ślad za dietą powinny iść dalsze zmiany – jeżeli prowadziliśmy siedzący styl życia, ruch będzie dla nas naturalnym antybiotykiem. Jeżeli zmagamy się z przewlekłym stresem,  warto skonsultować się z psychologiem. Odpowiednia terapia połączona ze zmianą nawyków wniesie nową jakość do naszego życia. Nasz organizm wiedząc, że jest silniejszy i zdrowo odżywiony będzie lepiej radził sobie ze zwalczaniem zaburzeń. Leczenie może obejmować również farmakologię, w celu kontrolowania objawów, takie jak leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwcukrzycowe.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy zaburzenia hormonalne u kobiet mogą prowadzić do niepłodności?
    Tak, niektóre zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), mogą prowadzić do trudności w zajściu w ciążę.
  2. Czy zaburzenia hormonalne u kobiet są dziedziczne?
    Niektóre zaburzenia hormonalne mogą mieć podłoże genetyczne, jednak są to rzadkie sytuacje.
  3. Czy dieta może pomóc w leczeniu zaburzeń hormonalnych u kobiet?
    Tak, zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze, może pomóc w regulacji hormonów i poprawie zdrowia hormonalnego.
  4. Czy zaburzenia hormonalne u kobiet mogą być leczone naturalnie?
    Niektóre kobiety decydują się na podejście naturalne, takie jak ziołolecznictwo, suplementacja witaminowa i medytacja, jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.

Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy. Nie warto czekać licząc na to, że nasz problem zniknie sam. Wczesne leczenie pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości. Zachęcamy również do przeczytania artykułu, w którym opisujemy jak wyglądają zaburzenia hormonalne w przypadku mężczyzn.

Radamed Logo

Bądź na bieżąco z naszymi poradami zdrowotnymi!

Podmiot leczniczy wpisany do Rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000273793