
Co to jest zwyrodnienie rdzenia kręgowego. Poznaj kluczowe informacje.
Potrzebujesz recepty, zwolnienia lub konsultacji lekarskiej?
Zamów terazW życiu każdego człowieka mogą zdarzyć się nieprzewidywane rzeczy i sytuacje. Począwszy od nieumyślnie spowodowanych wypadków, przez choroby i schorzenia, które zaatakują nas nagle i znienacka. O ile młody człowiek, ze sprawnym organizmem w przypadku niektórych schorzeń może radzić sobie lepiej, to już bardzo często starsze osoby cierpią o wiele bardziej na tą samą przypadłość. Są również choroby, których można prewencyjnie unikać, a także prowadzić styl życia, który zaprocentuje nam gdy nastąpi już jesień naszego życia. W dzisiejszym wpisie przybliżymy jedno z takich schorzeń. Czytając go dowiesz się, co to jest zwyrodnienie rdzenia kręgowego. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.
Przyczyny i geneza występowania zwyrodnienia rdzenia kręgowego
Przyczyn tego schorzenia jest na prawdę wiele. Jedne zależą od naszego stylu życia, a inne od naszego wieku. Zwyrodnienie rdzenia kręgowego może pojawić się u pacjentów w każdym wieku, jednak o wiele bardziej narażeni na nie są seniorzy. Z wiekiem komórki nerwowe ulegają naturalnej degradacji, co prowadzi do powstawania zwyrodnień. Innym powodem jest nasz styl życia, a w zasadzie jego konsekwencje. Na wystąpienie schorzenia narażeni są zarówno Ci, którzy poddają kręgosłup długotrwałym przeciążeniom, na przykład dźwigając ciężkie przedmioty przy złej pozycji ciała, jak również i Ci, którzy stronili od jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Warto więc pamiętać, że zarówno w życiu codziennym jak i w sprawach zdrowotnych, kluczowe jest zachowanie równowagi. Na powstawanie zwyrodnienia ma wpływ również czynnik genetyczny, chociaż nie jest on aż tak determinujący schorzenie, jak chociażby styl życia.
Jak rozpoznać objawy?
Objawy zwyrodnienia rdzenia kręgowego nie należą do przyjemnych, ani lekkich. Z pewnością nie sposób ich nie dostrzec, gdyż kiedy już wystąpią, skutecznie utrudniają nasze funkcjonowanie. Do najczęstszych należy ból kręgosłupa, który dodatkowo nasila się podczas ruchu. Ból ten wywołuje dalsze reperkusje, takie jak trudności w wykonywaniu codziennych czynności ruchowych, czyli chodzenia, siadania w fotelu i tym podobne. Objawami jest również nieprzyjemne mrowienie i drętwienie kończyn. Jeżeli zaobserwujemy u siebie te objawy, koniecznie zapiszmy się do lekarza na konsultację.
Jak pozbyć się schorzenia?
Zwyrodnienie rdzenia kręgowego można leczyć na wiele sposobów. Do najpopularniejszych możemy z pewnością zaliczyć farmakologię, a także stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Równie istotna jest fizjoterapia, która pomaga miejscowo wzmocnić mięśnie, poprawiając tym samym elastyczność kręgosłupa. Kolejnym czynnikiem, który warto wdrożyć obok fizjoterapii są regularne ćwiczenia fizyczne. Im więcej będziemy ćwiczyli całe ciało, tym większą siłę zyskamy, aby poruszać się bez dodatkowego bólu. Warto również zasięgnąć opinii dietetyka, gdyż odpowiednio dobrana dieta pozwoli nam dodatkowo wzmocnić nasz organizm, a także dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych.
Pytania i odpowiedzi
- Czy zwyrodnienie rdzenia kręgowego można wyleczyć?
Obecnie nie ma możliwości pełnego wyleczenia, ale skuteczne zarządzanie objawami jest możliwe. - Czy zwyrodnienie zawsze wiąże się z bólem?
Nie, nie zawsze objawia się bólem, ale ból jest jednym z najczęstszych objawów. - Czy aktywność fizyczna może przyspieszyć zwyrodnienie?
Nie, regularna umiarkowana aktywność fizyczna zazwyczaj jest korzystna dla zdrowia kręgosłupa. - Czy zwyrodnienie rdzenia kręgowego jest dziedziczne?
Skłonność do tej choroby może mieć podłoże genetyczne, ale nie zawsze choroba jest dziedziczna.
Jeśli pilnie potrzebujesz porady medycznej, skorzystaj z możliwości konsultacji telefonicznej. W czasie rozmowy lekarz oceni Twoje potrzeby zdrowotne, zaproponuje leczenie i udzieli konkretnych wskazówek. Istnieje również opcja wystawienia dokumentów, takich jak e-recepta. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami w naszym poradniku. Jeżeli interesuje Cię na przykład temat stwardnienia rozsianego lub choroba Hashimoto, koniecznie kliknij w powyższe linki.